בכיר פתח': "ישראל תתחרט על ביטול שחרור האסירים"

לאחר שדווח קודם לכן כי ישראל תסרב לשחרר את האסירים במסגרת הפעימה הרביעית, בכירים בפתח טוענים כי ישראל "מציבה מכשול" בפני השיחות. "שחרור האסירים הוא לגיטימי, ואין להתנות אותו בהמשך השיחות"

"ישראל לא תשחרר אסירים". ארכיון (רויטרס)

בכיר בתנועת הפתח' אמר כי סירובה של ישראל לשחרר את האסירים בפעימה הרביעית הוא "מכשול נוסף" במאמצי השלום. על פי דבריו, שצוטטו היום (ו') בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", הקהילה הבינלאומית תאשים את ישראל בהכשלת שיחות השלום, ו"ישראל תתחרט על מעשיה".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר, חאזם אבו שנאב, הודיע כי גורל הפעימה הוא בעל תפקיד מרכזי בקביעת עתיד היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית. "שחרור האסירים הוא לגיטימי, חוקי, וחלק מזכויות האדם", הוסיף, "ואין לקשר בין זכויות אלו לבין הארכת התהליך הדיפלומטי או המשכו".

לדברי הפלסטינים, ישראל התחייבה לשחרר 104 אסירים שנכלאו לפני הסכם אוסלו ב-1993, בתמורה לכך שהפלסטינים לא יפנו לאו"ם על מנת לבקש הכרה בעצמאותן. עד כה שוחררו 78 אסירים בשלוש פעימות, אך הקבינט הישראלי הודיע כי יחסום את שחרור האסירים אם השיחות לא יוארכו.

אין לידיעה אישור ממקור ישראלי

בכיר פתח' ג'יבריל רג'וב אמר היום לסוכנות הידיעות AFP כי ישראל הודיעה לפלסטינים, באמצעות השליח האמריקני למשא ומתן מרטין אינדיק, כי לא תוציא לדרך את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים שתוכננה למחר. לפי שעה, לדיווח אין אישור ממקורות ישראליים. רג'וב הוסיף כי ההודעה הישראלית על ביצוע המהלך נובעת מסירובה של ישראל לשחרר את "אסירי אוסלו".

בתגובה על הדברים, אמר סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, כי "לכל הצדדים ברור שהמשא ומתן אינו מוביל לשום מקום וטוב שהפלסטינים הבינו שישראל לא תיתן אם לא תקבל דבר בתמורה. פרצופם האמיתי של הפלסטינים נחשף כשהצהירו בגלוי שמטרתם היא רק להשיג את שחרור המחבלים".

אמש החליטו בארגון נפגעי הטרור "אלמגור" להמשיך עד לאמצע השבוע הבא את פעולות המחאה נגד שחרור נוסף של מחבלים והודיעו כי יערכו עצרת מול בית ראש הממשלה במוצאי שבת. "גורמים מדיניים אמרו לנו שסכנת השחרור עוד לא חלפה ולכן נערכנו לקראת המשך המאבק", אמר הבוקר מאיר אינדור, יושב ראש "אלמגור", לחדשות 2 Online. "העצרת נועדה להזדהות עם משפחות נפגעי הטרור".

"הסכנה עדיין לא חלפה"

"לא נפסיק עד שלא יעצרו את המהלך", הוסיף אינדור. "אנחנו מבינים שהשרה ציפי לבני מחפשת כל דרך להמשיך בצעד הזה. אנחנו גם חוששים שאחרי זמן מה הפלסטינים יגידו שהם מפוצצים את המשא ומתן כי יטענו שהם לא מקבלים את מה שהם רוצים, ואז יוצא שכל השחרור התבצע לשווא".

אינדור הוסיף כי השחרור הקרוב צפוי להגביר את התחושה הרעה שישנה בציבור נגד המגעים המדיניים שמנהלת ישראל מול הפלסטינים. "נפגשנו עם לפיד ועם פרי והם אמרו שהם מתנגדים עקרונית לצעד הזה", ציין אינדור. "זה מחריף את התחושה הרעה בציבור הישראלי ואת ההבנה שמדובר בכישלון של הממשלה".

יושב ראש "אלמגור" אמר כי ראש הממשלה נתניהו טרם נפגש עם המשפחות השכולות על אף בקשתן לעשות כן. "אנחנו עדיין מצפים לפגישה עם ראש הממשלה שלא קוימה", הבהיר. "הקולות שמשמיע מזכיר המדינה קרי די מדאיגים אותנו. משום שהסכנה עוד לא חלפה ונמצאת באוויר אנחנו לא שקטים ולכן החלטנו להאריך את פעילות המאהל עד אמצע יום שלישי".