הסוף לניתוקים באספקת החשמל ברשות הפלסטינית

לאחר שבימים האחרונים נותקה מספר פעמים אספקת החשמל לשכם ולג'נין, הערב ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון להסדר עם חברת החשמל לפיה החוב, שעומד על יותר משני מיליארד שקלים, יקוזז מכספי המסים הפלסטיניים. העיר ווראבי תחובר למערכת המים

הסוף לניתוקים ברשות? (יח"צ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון הגיעו הערב (חמישי) לסיכום עם חברת החשמל שימנע את הפסקות החשמל והפסקת האספקה לערים ברשות הפלסטינית עליהן דווח אתמול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברת החשמל נקטה במהלך של הפסקת החשמל בשבוע האחרון, שלא בתיאום עם לשכת נתניהו או מתאם הפעולות בשטחים, בשל חוב שהאמיר לשני מיליארד שקלים. בישיבה שהתכנסה היום סוכם שתשלום החשמל השוטף לחודשים האחרונים יקוזז מכספי המסים הפלסטיניים שמוקפאים על ידי ישראל בעקבות פניית אבו מאזן להאג. מדובר על קיזוז של 200 מיליון שקלים. הסדר זה ימנע מעכשיו והלאה את הפסקות החשמל.

במקביל, מתאם הפעולות בשטחים, בגיבוי שר הביטחון וראש הממשלה, קיבלו עוד החלטה שתסייע לפלסטינים: העיר החדשה רוואבי תחובר למערכת המים. זאת לאחר שוועדה משותפת לישראלים ולפלסטינים למים לא התכנסה עד כה בשל סירוב הפלסטינים.

מישהו הפסיק את זרם

אתמול הודיעו בחברת החשמל כי ישראל מגבילה שוב את האספקה לשכם ולג'נין בשל חובות הרשות וחברת החשמל המזרח-ירושלמית. "לאחר שנעשו אין-ספור התראות וניסיונות להגיע להסדר, דירקטוריון חברת החשמל הנחה את מנכ"ל החברה לפעול לצמצום האמרת החוב".

נתניהו ויעלון, ארכיון (רויטרס)

לפני מספר ימים הופסקה אספקת זרם החשמל לכ-45 דקות בשכם וג'נין, מסיבה דומה. מדובר היה בפעם הראשונה שהמהלך מבוצע בערי הגדה המערבית. הגבלת אספקת החשמל מגיעה לאחר שלפני כחודש הקפיאה ישראל העברת כספים לרשות הפלסטינית בסכום של חצי מיליארד שקל. זאת, בתגובה לבקשת הפלסטינים להצטרף לבית הדין הבינלאומי בהאג.

ביום שבת האחרון הביע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי חשש מפני קריסת הרשות הפלסטינית ללא הזרמת הכספים. קרי אמר כי האפשרות של הפסקת התיאום הביטחוני של הרשות עם ישראל היא ממשית בהתחשב במצב.