ארה"ב: "אין שום תכנית לשחרר את פולארד"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הכחישה את הדיווח לפיו ארה"ב מוכנה לשחרור פולארד תמורת המשך השיחות ושחרור האסירים כמתוכנן. "הוא הואשם בפשעים מאוד חמורים ונידון למאסר עולם, והוא מרצה את עונשו", הסבירה הדוברת

לא ברור אם ייצא לחופשי. ארכיון (AP)

 הכחשה אמריקנית לדיווח על עסקה לשחרור פולארד תמורת הפעימה הרביעית: דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי אמרה היום (ד') כי "אין כרגע שום תכנית לשחרר את פולארד". הדוברת הבהירה, בשיחה עם כתב סוכנות הידיעות AFP, כי פולארד "הואשם בפשעים מאוד חמורים ונידון למאסר עולם, והוא מרצה את עונשו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר דווח בגלי צה"ל כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הציע עסקה חדשה שתאפשר את המשך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. לפי העסקה, שהוכחשה כאמור על ידי מחלקת המדינה ולא זכתה לאישור רשמי בישראל, השיחות המדיניות יוארכו בשנה, וישראל תשחרר 26 אסירים, בהם 20 ערבים ישראלים בתמורה לשחרור פולארד.

על פי הדיווח, העסקה נולדה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לאמריקנים כי לא ישחרר אסירים נוספים במידה והמשא ומתן המדיני אכן יסתיים כמתוכנן בעוד חודש. נתניהו ציין עוד כי גם אם יוארכו השיחות, הוא לא יוכל לשחרר בפעימה הרביעית ערבים ישראלים בשל התנגדותם של שרים רבים בממשלה - שלא יאפשרו את אישור המהלך.

"אבו מאזן לא ינטוש, נתניהו ישחרר אסירים" (רויטרס)

עסקה שנרקמת כבר מספר חודשים

עם זאת, נתניהו העריך כי יצליח לגייס תמיכה בממשלה לשחרור האסירים במידה והאמריקנים יסכימו לשחרר את המרגל היהודי היושב בכלא בארה"ב כבר 35 שנה. יו"ר הרשות אבו מאזן, לעומתו, לא מעוניין בהמשך השיחות לפי נאומו בליגה הערבית - מה שעלול למוטט את העסקה הנרקמת.

כבר בחודש דצמבר דיווח כתבנו אודי סגל על עסקה דומה שרוקם ראש הממשלה. לפי ההערכות אז, ראש הממשלה ביקש לדרוש מארה"ב את שחרורו של המרגל היהודי-אמריקני כחלק מהתקדמות במשא ומתן. המחשבה אז הייתה לרקום עסקה בשני אופנים: או שחרור פולארד כחלק מחתימה על הסכם המסגרת, או כפי שמסתמן כעת כחלק מעסקה לשחרור אסירים ערבים ישראלים.