ארה"ב מציעה: הארכת המו"מ – תמורת שחרור פולארד

בגל"צ דווח על עסקה חדשה שנרקמת בוושינגטון בניסיון להאריך את המשא ומתן המדיני. לפי ההצעה של מזכיר המדינה קרי, השיחות יוארכו בשנה, ישראל תשחרר 20 אסירים ערבים-ישראלים ובתמורה תסכים ארה"ב למהלך היסטורי – שחרור המרגל היהודי-אמריקני הכלוא זה 35 שנה

ייצא לחופשי בתמורה לקידום המו"מ? ארכיון (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הציע עסקה חדשה שתאפשר את המשך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. לפי העסקה, השיחות יוארכו בשנה, ישראל תשחרר 26 אסירים ובהם 20 ערבים ישראלים, ובתמורה ארה"ב תשחרר את המרגל היהודי-אמריקני ג'ונתן פולארד - כך דווח הבוקר (ד') בגלי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העסקה נולדה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לאמריקנים כי לא ישחרר אסירים נוספים במידה והמשא ומתן המדיני אכן יסתיים כמתוכנן בעוד חודש. נתניהו ציין עוד כי גם אם יוארכו השיחות, הוא לא יוכל לשחרר בפעימה הרביעית ערבים ישראלים בשל התנגדותם של שרים רבים בממשלה - שלא יאפשרו את אישור המהלך.

אולם, אם ארה"ב תשחרר פולארד תמונת המצב צפויה להשתנות. נתניהו מעריך כי יצליח לגייס תמיכה בממשלה לשחרור האסירים במידה והאמריקנים יסכימו לשחרר את המרגל היהודי היושב בכלא בארה"ב כבר 35 שנה.

הבעיה היא שיו"ר הרשות אבו מאזן, לפי דבריו בליגה הערבית, לא מעוניין בהמשך השיחות - מה שעלול למוטט את העסקה הנרקמת.

עסקה שנרקמת כבר מספר חודשים

כבר בחודש דצמבר דיווח כתבנו אודי סגל על עסקה דומה שרוקם ראש הממשלה. לפי ההערכות אז, ראש הממשלה ביקש לדרוש מארה"ב את שחרורו של המרגל היהודי-אמריקני כחלק מהתקדמות במשא ומתן.

המחשבה אז הייתה לרקום עסקה בשני אופנים: או שחרור פולארד כחלק מחתימה על הסכם המסגרת, או כפי שמסתמן כעת כחלק מעסקה לשחרור אסירים ערבים ישראלים.