גורמים מדיניים: "לא התקבלו הערבויות לפיוס עם טורקיה"

למרות הדיווחים כי הסכם הפיוס בין שתי המדינות ייחתם עד סוף החודש, גורמים בירושלים הביעו ספקנות בנוגע לדברי סגנו של ארדואן. המבחן הראשון להסכם המתהווה יהיה בסוף השבוע, אז יכריע ביהמ"ש בטורקיה בתביעת נפגעי המרמרה

"אין ערבויות לפיוס עם טורקיה" (רויטרס)

ישראל מצננת את ההתלהבות: לאחר שמוקדם יותר היום (ג') הודיע סגן ראש הממשלה הטורקי כי הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל ייחתם עד סוף השבוע הבא, גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי טרם התקבלו הערבויות הנדרשות לכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההודעה של סגן ראש הממשלה הטורקי, בולנט ארינץ', הפתיעה גורמים רבים בישראל, שחלקם מעריכים כי הסכם הפיוס בין שתי המדינות עוד רחוק. על פי גורמים מדיניים, ראש הממשלה נתניהו לא קיבל מבחינתו ערבויות מספקות לכך שעם תשלום הפיצויים למשפחות נפגעי משט המרמרה, לא ישוב ארדואן להשתלח בישראל.

בשיחה עם חדשות 2 העריך הערב דיפלומט טורקי בכיר כי הודעתו של סגן ראש ממשלת טורקיה מגיעה לקראת הבחירות המקומיות שייערכו במדינה בסוף החודש. לדברי הגורם, בסביבתו של ארדואן מעוניינים באווירה פרו ישראלית לקראת הבחירות, שנתפסות כחשובות במיוחד עבור ראש הממשלה המקומי.

במקביל צפוי בית המשפט באיסטנבול לפסוק ביום חמישי הקרוב בתביעה שהגיש ארגון IHH, עקב משט המרמרה, נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ובכירים בצה"ל.

"נוכל לשוב ליחסים נורמליים"

אחר הצהריים דיווח העיתון הטורקי "הורייט" על התבטאויותיו של סגן ראש ממשלת טורקיה. על פי הדיווח, הטיוטה האחרונה של ההסכם - הכוללת את סכום הפיצויים שישראל מוכנה לשלם - הועברה לטורקים בחודש שעבר. לדבריו, בתום הבחירות המוניציפליות ייחתם ההסכם סופית והיחסים הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה ישובו מיד להיות כפי שהיו לפני התקרית.

יפסיק להשתלח בישראל? (AP)

"ההסכם צריך להיות מאושר על ידי הפרלמנט הטורקי, ומיד אחר כך נוכל לשוב ליחסים נורמליים", אמר ארינץ'. על פי הדיווח ב"הורייט", דיפלומטים ישראלים וטורקים נפגשו לפחות ארבע פעמים בשנה האחרונה בעניין זה.

בחדשות 2 דווח בחודש שעבר כי על פי ההסכם המתגבש מול הטורקים, ישראל תפצה את משפחות הרוגי משט המרמרה בסכום המוערך בכ-20 מיליון דולר - סכום נמוך משמעותית ממה שהטורקים דרשו בתחילה. בתמורה, אנקרה תבטל את התביעות נגד קציני צה"ל על ידי חקיקה בפרלמנט.

נתניהו התנצל בפני ארדואן

ההשתלטות על המרמרה (דובר צה"ל)
ב-22 במרס 2013 שוחחו ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת טורקיה ארדואן בטלפון, וסיכמו על הסדרת היחסים בין המדינות. נתניהו הבהיר אז בשיחה עם ארדואן, שהתקיימה בלחץ של נשיא ארה"ב ברק אובמה ובזמן ביקורו בארץ, שהתוצאות הטרגיות של משט המרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על פגיעה ואובדן חיי אדם.

"לאור החקירה הישראלית של התקרית שהצביעה על מספר טעויות מבצעיות, הביע ראש הממשלה התנצלות בפני העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם", נכתב אז בהודעת לשכת רה"מ, "והסכים להשלים את ההסכם על פיצויים".