ארה"ב מגבילה אשרות לקציני צה"ל בשל שירותם בגדה המערבית

גורמים בקונגרס טוענים כי ארה"ב "מסננת" אנשי צבא ואנשי כוחות הביטחון שפעילותם היתה עלולה לתרום להפרת זכויות אדם של הפלסטינים ביהודה ושומרון. הצעד פוגע ברבים מקציני צה"ל, אנשי המוסד והשב"כ ועובדי גופים ביטחוניים אחרים, שעיסוקם קשור בשליטה הישראלית בגדה המערבית

נתקלים בקשיים בהוצאת ויזה. אילוסטרציה (AP)

מהמורה נוספת ביחסים עם בת הברית? ארה"ב מטילה הגבלות על מתן אשרות לקציני צה"ל, אנשי מוסד ושב"כ ועובדי גופים ביטחוניים אחרים, שעיסוקם קשור בשליטה הישראלית בגדה המערבית. לפי הערכות של גורמים פרו-ישראליים בגבעת הקפיטול, ההגבלות קשורות במאמץ לוודא שמבקשי האשרות אינם קשורים בהפרות של זכויות האדם בשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברת משרד החוץ האמריקני אישרה בסוף השבוע כי ההחלטה שלא להכניס את ישראל לרשימת המדינות שאזרחיהן פטורים מהוצאת ויזה נובעת, בין השאר, משיקולים הקשורים ביחסה של ישראל לפלסטינים אזרחי ארה"ב. הדוברת לא התייחסה, במישרין או בעקיפין, לבעיית ההגבלות שמוטלות על קציני צה"ל.

גורמים בקונגרס אמרו כי בחודשים שחלפו החלו כמה מחוקקים לבדוק מידע שלפיו נעשה מאמץ "לסנן" אנשי צבא ואנשי כוחות הביטחון שפעילותם היתה עלולה לתרום להפרת זכויות אדם של הפלסטינים. עוד לפני כן, הביעו מחוקקים מורת רוח מהעובדה, ששגרירות ארה"ב בת"א דוחה כמעט תמיד בקשות של צעירים ישראליים, יוצאי צבא, לקבל אשרות תייר לארה"ב.

"ישראל אינה עומדת בדרישות"

בתשובה לשאלה מדוע לא נכללת ישראל ברשימת המדינות שאזרחיהן פטורים מהצורך להצטייד באשרה, אמרה הדוברת: "כידוע, מדינות שמשתתפות בתכנית הפטור מאשרה צריכות לעמוד בכמה דרישות של החוק בארה"ב. בשלב זה ישראל אינה עומדת ברבות מדרישות אלה... אחת מהדרישות היא הדדיות, הזכות של אזרחי ארה"ב לפטור מאשרות (בבואם לישראל)".

הדוברת הוסיפה כי "המשרד הפדרלי לביטחון המולדת מוסיף להיות מוטרד מהיחס הבלתי שיוויוני שניתן לפלסטינים-אמריקנים, ואזרחים אמריקנים אחרים ממוצא מזרח-תיכוני בנקודות כניסה לישראל, והדדיות היא התנאי הבסיסי להשתתפות בתכנית הפטור מאשרות".

הסנטור צ'רלס שומר, דמוקרט ממדינת ניו-יורק, טען כי נרשמה עליה חדה במספר הצעירים הישראלים שהקונסוליה האמריקאית בת"א דחתה את בקשותיהם לקבל אשרות. לדבריו, העליה במספר מסורבי האשרה נובעת משינוי במדיניות משרד החוץ האמריקני לגבי מתן אשרות לישראלים, אך המשרד השיב כי לא חל שינוי כזה.

במכתב ששלח למזכיר המדינה, ג'ון קרי, טען הסנטור שומר כי אחד מהמניעים העיקריים לדחיית בקשות האשרה של צעירים ישראלים הוא חששות מוגזמים שבבואם לארה"ב הם יתחילו לעבוד, בניגוד לחוק, בעבודות מזדמנות, כגון מכירת מוצרי קוסמטיקה של "אהבה" בעגלות בקניונים.