טורקיה: נחתום עם ישראל על הסכם הפיצויים תוך חודש

סגן ראש ממשלת טורקיה אמר כי ארצו צפויה לחתום על ההסכם לפיצוי משפחות נפגעי משט המרמרה בסוף החודש, אחרי שטיוטה אחרונה נשלחה על ידי ישראל. הוא הדגיש כי מיד לאחר החתימה ניתן יהיה לחזור לנורמליזציה מלאה ביחסים ‎

נתניהו וארדואן. ארכיון (חדשות 2)

הסוף למשבר נראה באופק: סגן ראש הממשלה הטורקי בולנט ארינץ' הודיע היום (ג') כי הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, שיכלול פיצוי כספי למשפחות נפגעי משט המרמרה ייחתם כבר בחודש הבא, לאחר הבחירות המקומיות שייערכו במדינה - כך מדווח העיתון הטורקי "הורייט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הטיוטה האחרונה של ההסכם - הכוללת את סכום הפיצויים שישראל מוכנה לשלם - הועברה לטורקים בחודש שעבר. ראש הממשלה הטורקי אמר כי אחרי 30 במרס, בתום הבחירות המוניצפליות הוא ייחתם סופית. לדבריו, כשייחתם ההסכם היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה יוכלו לחזור מיד להיות כפי שהיו לפני התקרית.

"ההסכם צריך להיות מאושר על ידי הפרלמנט הטורקי, ומיד אחר כך נוכל לשוב ליחסים נורמליים", אמר ארינץ'. על פי הדיווח ב"הורייט", דיפלומטים ישראלים וטורקים נפגשו לפחות 4 פעמים בשנה האחרונה בעניין זה.

ספינת המרמרה (AP)

בחדשות 2 דיווחנו בחודש שעבר כי על פי ההסכם המתגבש מול הטורקים, ישראל תפצה את משפחות הרוגי משט המרמרה בסכום המוערך בכ-20 מיליון דולר - סכום נמוך משמעותית ממה שהטורקים דרשו בתחילה. בתמורה, אנקרה תבטל את התביעות נגד קציני צה"ל על ידי חקיקה בפרלמנט.

בנוסף, הטורקים יבצעו גם מחווה נוספת במסגרת הפשרה, והם לא יתנגדו לשדרוג מעמדה של ישראל בנאט"ו - כך עולה ממקורות בישראל, בטורקיה ובקרב גורמים שונים בנאט"ו.

נתניהו התנצל בפני ארדואן

ב-22 במרס 2013 ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת טורקיה ארדואן שוחחו בטלפון וסיכמו על הסדרת היחסים בין המדינות.

נתניהו הבהיר אז בשיחה עם ארדואן, שהתקיימה בלחץ של נשיא ארה"ב ברק אובמה ובזמן ביקורו בארץ, שהתוצאות הטרגיות של משט המאווי-מרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על פגיעה ואובדן חיי אדם.

"לאור החקירה הישראלית של התקרית שהצביעה על מספר טעויות מבצעיות, הביע ראש הממשלה התנצלות בפני העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם", נכתב אז בהודעת לשכת רה"מ, "והסכים להשלים את ההסכם על פיצויים".