שביתת עובדי משרד החוץ: עסקאות בסיכון והפסד של מיליונים

שר הביטחון נאלץ לבטל ביקור ברומא, נתניהו מוותר על ביקור היסטורי באמריקה הלטינית, ומאות בקשות של חברות מסחריות וביטחוניות כבר הצטברו. מהן ההשלכות המדיניות והכלכליות של שביתת עובדי משרד החוץ?

שיבושים במשלחת הנשיא בסין (עובדי משרד החוץ)

שביתת עובדי משרד החוץ נכנסה היום (ב') ליומה השני והשלכות סגירת נציגויות המשרד בעולם כבר ניכרות. מלבד ביטול ביקורו ההיסטורי של ראש הממשלה בנימין נתניהו באמריקה הלטינית וביטול ביקורו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ברומא, הפסקת עבודת המשרד מסבה לישראל נזקים מדיניים נרחבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ועד המאבק של עובדי משרד החוץ מדווח כי ביקור של 12 חברי כנסת לדרום קוריאה שהיה אמור להתקיים השבוע נדחה למועד לא ידוע. בנוסף הפסיקו עובדי המשרד את טיפולם בביקור נשיא המדינה שמעון פרס בסין בחודש אפריל. מנתוני ועד המאבק עולה כי עיצומי עובדי משרד החוץ הביאה לביטולם של 45 אירועים בשבוע אחד בלבד.

השבתת פעילות משרד החוץ נותנת את אותותיה לא רק במישור המדיני. לעיצומי העובדים ישנם השלכות גם על הפעילות הכלכלית של ישראל. "הצטברו כבר יותר מ-200 בקשות להחרגת העיצומים מגורמים הזקוקים לעזרת משרד החוץ", טוענים בוועד העובדים.

200 בקשות חריגות. מאבק העובדים (עובדי משרד החוץ)

"פגיעה בפרנסתם של עובדי התעשייה האווירית"

בין היתר, הפסיקו עובדי המשרד את טיפולם במאות בקשות של חברות ביטחוניות לייצא את סחורתן. חברת בת של התעשייה האווירית פנתה לוועדת החריגים של משרד החוץ בבקשה לאשר מסמכים הדרושים למכרז למכירת מערכת הגנה אווירית לחיל האוויר של תאילנד.

להערכת גורמי החברה, אי שליחת המסמכים עשויה להסב לחברה נזק בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. "עקב שביתת עובדי משרד החוץ אנו מנועים מלהגיש את הצעתנו במועד והדבר יגרום לפסילתנו במרכז", כותב מנהל מפעל בחברה ומציין כי "משמעות הדבר הינה שמאמץ ממושך ונרחב להכנת ההצעה יירד לטמיון. מדובר בהזדמנות עסקית שאובדנה יפגע בפרנסתם של עובדים רבים בתעשייה האווירית".
 
בפנייה אחרת שנעשתה לעובדי משרד החוץ ביקשה חברה להספקת שירותי מודיעין סיוע בהנפקת ויזות למשלחת של שר מממשלת קמרון. בפנייה כותבת החברה כי הם עובדים על הפרויקט המשותף עם קמרון מזה כשנה וכי "דחיית הגעת המשלחת תפגע אנושות בסיכויינו לחתום על עסקת ייצוא בהיקף של 15 מיליון דולר".

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר אמש בתגובה על שביתת עובדי משרדו כי "זוהי החלטה אומללה של ועד העובדים המצביע על אובדן עשתונות". בנוסף ציין ליברמן כי השביתה תסב לעובד המשרד יותר נזק מאשר תועלת וכי הוא יעשה כל שניתן כדי למזער את נזקיה של השביתה למדינה ולאזרחיה. מחר הוא צפוי לכנס מסיבת עיתונאים בנושא.