הבית הלבן: עדיין מחכים להתנצלות מיעלון

בוושינגטון הביעו אכזבה מהתנהלותו של שר הביטחון, ואמרו כי הם "מודאגים מדפוס ההתנהגות" שלו. "הבענו באופן ברור את מה שאנו חשים; התנצלות תהיה צעד טבעי". גורם אמריקני בכיר: "דברי השר לא משקפים היחסים"

יעלון וקרי. ארכיון (מתי שרון, פלאש 90)

דוברת משרד החוץ האמריקני, ג'ניפר סאקי, התייחסה הערב (ו') במהלך תדרוך יומי לעיתונאים לדבריו האחרונים של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ואמרה כי הממשל האמריקני "מאוכזב מכך שטרם קיבל התנצלות". "אנו מודאגים מדפוס ההתנהגות שלו והבענו באופן ברור את מה שאנו חשים לגבי דבריו. אנו עדיין מחכים להתנצלות, זה יהיה צעד טבעי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, אמר גורם אמריקני בכיר אחר כי "תגובותיו המאכזבות והפוגעניות של השר יעלון לא משקפות את שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארצות הברית וישראל".

ימים ספורים עברו מאז נחשפו דבריו של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון בכנס סגור באוניברסיטת תל אביב, שבהם נשמע מטיח ביקורת קשה בממשל אובמה וטוען כי מדיניותו הבינלאומית חלשה ורופסת. אתמול ניסה יעלון להתנצל בפני מזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, אך נראה שהבהרותיו לא הספיקו על מנת לרכך מעט את הזעם הרב בוושינגטון. גורם אמריקני בכיר התייחס אמר אמש בנוגע לשיחה שהתנהלה בין השניים ואמר כי "זה לא עניין שניתן לסגור בשיחת טלפון אחת".

על פי דבריו של הגורם, ניתן להבין כי הביקורת של יעלון כלפי ארצות הברית חוללה משבר של ממש ביחסים בין הממשל למשרד הביטחון. אותו גורם ציין כי "יידרש זמן לבנות מחדש את האמון עם שר הביטחון יעלון".

במהלך השיחה בין הייגל ליעלון השבוע, ביקש שר הביטחון להבהיר את דבריו על רקע הפרסומים האחרונים בתקשורת. "בדבריי לא הייתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארצות הברית או ביחסים איתה", אמר יעלון למזכיר ההגנה האמריקני. "יש חשיבות עליונה ליחסים האסטרטגיים בין המדינות, כמו גם ליחסים האישיים ולאינטרסים ההדדיים. אני מעריך מאוד את היחסים בכל הרמות בין ישראל לארצות הברית בכלל ובין מערכות הביטחון בפרט".

שר הביטחון הוסיף והדגיש בפני הייגל: "יש לי הערכה עמוקה מאוד ליחסים בין המדינות ולך באופן אישי. הערכתי מאוד את היחסים הללו עוד כרמטכ"ל ואני מעריך אותם היום מאוד כשר הביטחון, ומכיר את מלוא עומקם וחשיבותם. יש לי מחויבות מלאה ליחסים האלו ולשיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית בכל צורה שהיא".

קרי מחה בפני נתניהו, יעלון התנצל

בהקלטות דבריו של יעלון, שנחשפו אתמול במהדורה המרכזית, נשמע שר הביטחון טוען כי מדיניותה של ארצות הברית והנשיא אובמה רופסת.

"טוב לשמוע את קולות האכזבה מהאזור או את קולות האכזבה ממקומות אחרים", אמר יעלון במהלך הרצאתו. "למשל ניתן לראות את האירוע באירופה, באוקראינה, שבו ארצות הברית לצערנו משדרת חולשה".

שר הביטחון חזר ואמר כי ארצות הברית היא המעצמה היחידה, אבל הביע תסכול ואכזבה מהתנהלות הנמנעת בכל מחיר מעימות. "אם הדימוי שלך הוא חולשה, אז מה לעשות, בעולם - חולשה ודאי לא משתלמת ואני מקווה שארצות הברית מתישהו תתעשת", אמר יעלון.