גורם אמריקני בכיר: "ייקח זמן לבנות האמון"

למרות ששר הביטחון יעלון פרסם אמש הודעת התנצלות בעקבות הביקורת שמתח על מדיניות הממשל האמריקני, שעוררה סערה, בוושינגטון עדיין מתקשים לסלוח. גורם אמריקני בכיר: "זה לא משהו שפותרים בשיחת טלפון אחת"

יידרש זמן לשקם האמון. יעלון וקרי (מתי שרון, פלאש 90)

ימים ספורים עברו מאז נחשפו דבריו של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון בכנס סגור באוניברסיטת תל אביב, שבהם נשמע מטיח ביקורת קשה בממשל אובמה וטוען כי מדיניותו הבינלאומית חלשה ורופסת. אתמול ניסה יעלון להתנצל בפני מזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, אך נראה שהבהרותיו לא הספיקו על מנת לרכך מעט את הזעם הרב בוושינגטון. גורם אמריקני בכיר התייחס הערב(ה') לשיחה שהתנהלה בין השניים ואמר כי "זה לא עניין שניתן לסגור בשיחת טלפון אחת". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דבריו של הגורם, ניתן להבין כי הביקורת של יעלון כלפי ארצות הברית חוללה משבר של ממש ביחסים בין הממשל למשרד הביטחון. אותו גורם ציין כי "יידרש זמן לבנות מחדש את האמון עם שר הביטחון יעלון".  

במהלך השיחה בין הייגל ליעלון אתמול, ביקש שר הביטחון להבהיר את דבריו על רקע הפרסומים האחרונים בתקשורת. "בדבריי לא הייתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארצות הברית או ביחסים איתה", אמר יעלון למזכיר ההגנה האמריקני. "יש חשיבות עליונה ליחסים האסטרטגיים בין המדינות, כמו גם ליחסים האישיים ולאינטרסים ההדדיים. אני מעריך מאוד את היחסים בכל הרמות בין ישראל לארצות הברית בכלל ובין מערכות הביטחון בפרט".

שר הביטחון הוסיף והדגיש בפני הייגל כי "יש לי הערכה עמוקה מאוד ליחסים בין המדינות ולך באופן אישי. הערכתי מאוד את היחסים הללו עוד כרמטכ"ל ואני מעריך אותם היום מאוד כשר הביטחון, ומכיר את מלוא עומקם וחשיבותם. יש לי מחויבות מלאה ליחסים האלו ולשיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית בכל צורה שהיא".

הבהיר את דבריו. יעלון (רויטרס)

קרי מחה בפני נתניהו, יעלון התנצל

בהקלטות דבריו של יעלון, שנחשפו אתמול במהדורה המרכזית, נשמע שר הביטחון טוען כי מדיניותה של ארצות הברית והנשיא אובמה רופסת.

"טוב לשמוע את קולות האכזבה מהאזור או את קולות האכזבה ממקומות אחרים", אמר יעלון במהלך הרצאתו. "למשל ניתן לראות את האירוע באירופה, באוקראינה, שבו ארצות הברית לצערנו משדרת חולשה".

שר הביטחון חזר ואמר כי ארצות הברית היא המעצמה היחידה, אבל הביע תסכול ואכזבה מהתנהלות הנמנעת בכל מחיר מעימות. "אם הדימוי שלך הוא חולשה, אז מה לעשות, בעולם - חולשה ודאי לא משתלמת ואני מקווה שארצות הברית מתישהו תתעשת", אמר יעלון.

הבהיר את דבריו. יעלון (רויטרס)

הבית הלבן: "תוהים מדוע יעלון מנסה לפגוע ביחסים"

דבריו של יעלון הרתיחו אתמול את הבית הלבן, ולא בפעם הראשונה, עד שגורם בכיר שם אמר כי "מדובר בדפוס של העלבה שחותר תחת הקשר בין שתי המדינות". הגורם הוסיף כי "בבית הלבן מזועזעים מדברי יעלון, שמעמידים בספק את מחויבותו ליחסי ישראל-ארצות הברית. בהתחשב במחויבות חסרת התקדים לביטחון ישראל, אנו תוהים מדוע הוא מנסה לחבל ביחסים".

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שבעבר ספג ביקורת קשה מיעלון כשכונה על ידו "משיחי ואובססיבי", גינה את דבריו של שר הביטחון והביע את מחאתו בפני ראש הממשלה נתניהו. "מזכיר המדינה קרי שוחח עם נתניהו הבוקר והביע את דאגתו בעקבות הערותיו של יעלון", אמרה ג'ן פסקי, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, דחה אף הוא את דברי שר הביטחון אך הדגיש כי ההערות לא יפגעו ביחסים בין שתי המדינות. "הביקורת של יעלון בהחלט לא בונה", אמר קרני. "מחויבותה של ארצות הברית לביטחון ישראל נותרה ללא עוררין".