יעלון להייגל: "לא הייתה כוונה להתריס או לפגוע"

אחרי הסערה, שוחח שר הביטחון עם מקבילו האמריקני הייגל והתנצל על דבריו שנחשפו אתמול, ובהם אמר כי מדיניות ארה"ב בעולם רופסת. "יש לי הערכה עמוקה מאוד ליחסים בין המדינות", אמר יעלון

התנצל על דבריו. יעלון (רויטרס)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שוחח הלילה (ד') עם מזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל והתנצל על הביקורת שהטיח בארצות הברית, שלפיה מדיניותה רופסת. במהלך השיחה דנו השניים בהתפתחויות והאירועים האחרונים באזור ובפרסומים בתקשורת ביומיים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך השיחה ביקש שר הביטחון יעלון להבהיר את דבריו על רקע הפרסומים האחרונים בתקשורת. "בדבריי לא הייתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארצות הברית או ביחסים איתה", אמר יעלון להייגל. "יש חשיבות עליונה ליחסים האסטרטגיים בין המדינות, כמו גם ליחסים האישיים ולאינטרסים ההדדיים. אני מעריך מאוד את היחסים בכל הרמות בין ישראל לארצות הברית בכלל ובין מערכות הביטחון בפרט".

שר הביטחון הוסיף והדגיש בפני הייגל כי "יש לי הערכה עמוקה מאוד ליחסים בין המדינות ולך באופן אישי. הערכתי מאוד את היחסים הללו עוד כרמטכ"ל ואני מעריך אותם היום מאוד כשר הביטחון, ומכיר את מלוא עומקם וחשיבותם. יש לי מחויבות מלאה ליחסים האלו ולשיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית בכל צורה שהיא".

קרי מחה בפני נתניהו, יעלון התנצל

בהקלטות דבריו של יעלון, שנחשפו הערב במהדורה המרכזית, נשמע שר הביטחון טוען כי מדיניותה של ארצות הברית והנשיא אובמה רופסת.

"טוב לשמוע את קולות האכזבה מהאזור או את קולות האכזבה ממקומות אחרים", אמר יעלון במהלך הרצאתו. "למשל ניתן לראות את האירוע באירופה, באוקראינה, שבו ארצות הברית לצערנו משדרת חולשה".

שר הביטחון חזר ואמר כי ארצות הברית היא המעצמה היחידה, אבל הביע תסכול ואכזבה מהתנהלות הנמנעת בכל מחיר מעימות. "אם הדימוי שלך הוא חולשה, אז מה לעשות, בעולם - חולשה ודאי לא משתלמת ואני מקווה שארצות הברית מתישהו תתעשת", אמר יעלון.

הבית הלבן: "תוהים מדוע יעלון מנסה לפגוע ביחסים"

דבריו של יעלון הרתיחו את הבית הלבן, ולא בפעם הראשונה, עד שגורם בכיר שם אמר כי "מדובר בדפוס של העלבה שחותר תחת הקשר בין שתי המדינות". הגורם הוסיף כי "בבית הלבן מזועזעים מדברי יעלון, שמעמידים בספק את מחויבותו ליחסי ישראל-ארצות הברית. בהתחשב במחויבות חסרת התקדים לביטחון ישראל, אנו תוהים מדוע הוא מנסה לחבל ביחסים".

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שבעבר ספג ביקורת קשה מיעלון כשכונה על ידו "משיחי ואובססיבי", גינה את דבריו של שר הביטחון והביע את מחאתו בפני ראש הממשלה נתניהו. "מזכיר המדינה קרי שוחח עם נתניהו הבוקר והביע את דאגתו בעקבות הערותיו של יעלון", אמרה ג'ן פסקי, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, דחה אף הוא את דברי שר הביטחון אך הדגיש כי ההערות לא יפגעו ביחסים בין שתי המדינות. "הביקורת של יעלון בהחלט לא בונה", אמר קרני. "מחויבותה של ארצות הברית לביטחון ישראל נותרה ללא עוררין".