קרי מחה בפני נתניהו, יעלון יבהיר את דבריו

הבוקר נחשפו דבריו של שר הביטחון בהרצאה סגורה באוניברסיטת ת"א, במסגרתם הטיח ביקורת חריפה על מדיניות הממשל האמריקני. הערב נחשפו ההקלטות, בהן נשמע יעלון מכנה את ארה"ב חלשה. מזכיר המדינה האמריקני מחה על הערותיו בפני ראש הממשלה ואמר: "ארה"ב מודאגת מהאמירות". גורם במשרד הביטחון: "יעלון יבהיר את דבריו"

קשה לזכור שר ביטחון ישראלי שמדבר בבוטות כזאת נגד בעלת הבריתה אסטרטגית החשובה ביותר של ישראל. בדבריו, שנחשפו לראשונה בעיתון "הארץ", נשמע שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מדבר בכנס סגור באוניברסיטת תל אביב על החולשה של ארצות הברית - ולא רק בענייני המזרח התיכון. בבית הלבן הביעו זעם על הדברים ותהו מדוע יעלון מנסה לפגוע ביחסים בין המדינות. בהקלטות דבריו של יעלון, שנחשפו הערב (ד') במהדורה המרכזית, נשמע שר הביטחון טוען כי מדיניותה של ארצות הברית והנשיא אובמה רופסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "טוב לשמוע את קולות האכזבה מהאזור או את קולות האכזבה ממקומות אחרים", אמר יעלון במהלך הרצאתו. "למשל ניתן לראות את האירוע באירופה, באוקראינה, שבו ארצות הברית לצערנו משדרת חולשה".

שר הביטחון חוזר ואומר שארצות הברית היא המעצמה היחידה, אבל הביע תסכול ואכזבה מהתנהלות הנמנעת בכל מחיר מעימות. "אם הדימוי שלך הוא חולשה, אז מה לעשות, בעולם, חולשה ודאי לא משתלמת ואני מקווה שארצות הברית מתישהו תתעשת", אמר יעלון.

הביע את מחאתו. קרי ונתניהו (לע"מ)

הבית הלבן: "תוהים מדוע יעלון מנסה לפגוע ביחסים"

דבריו של יעלון הרתיחו את הבית הלבן, ולא בפעם הראשונה, עד שגורם בכיר שם אמר כי "מדובר בדפוס של העלבה שחותר תחת הקשר בין שתי המדינות". הגורם הוסיף כי "בבית הלבן מזועזעים מדברי יעלון, שמעמידים בספק את מחויבותו ליחסי ישראל-ארצות הברית. בהתחשב במחויבות חסרת התקדים לביטחון ישראל, אנו תוהים מדוע הוא מנסה לחבל ביחסים".

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שבעבר ספג ביקורת קשה מיעלון כשכונה על ידו "משיחי ואובססיבי", גינה את דבריו של שר הביטחון והביע את מחאתו בפני ראש הממשלה נתניהו. "מזכיר המדינה קרי שוחח עם נתניהו הבוקר והביע את דאגתו בעקבות הערותיו של יעלון", אמרה ג'ן פסקי, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, דחה אף הוא את דברי שר הביטחון אך הדגיש כי ההערות לא יפגעו ביחסים בין שתי המדינות. "הביקורת של יעלון בהחלט לא בונה", אמר קרני. "מחויבותה של ארצות הברית לביטחון ישראל נותרה ללא עוררין".

גורם בלשכתו של יעלון התייחס לפרשה ואמר כי "ראש הממשלה ושר הביטחון שוחחו על הפרסומים האחרונים". הגורם ציין כי "שר הביטחון יבהיר בשיחותיו עם האמריקנים את הדברים".