לאחר תקרית הירי בגבול: ירדן לא תבטל את הסכם השלום עם ישראל

אחרי ההתנצלות של פרס, ראש הממשלה הירדני דחה את הקריאה לבטל את הסכם השלום עם ישראל ולגרש את השגריר הישראלי מעמאן - זאת בעקבות תקרית הירי, שבה נהרג השופט הירדני ראאד זיעתר. "הרעת היחסים עם ישראל אינה משרתת את האינטרסים של ירדן או של האזור"

רה"מ נתניהו והמלך עבדאללה (רויטרס)

הסכם השלום לא בסכנה: לאחר תקרית הירי שאירעה במעבר הגבול בין ירדן לישראל לפני כשמונה ימים שבה נהרג השופט הירדני ראאד זיעתר, עלו במדינה קריאות לגרש את השגריר הישראלי מעמאן - ואף לבטל את הסכם השלום עם ישראל. אלא שהיום (ג'), אחרי שהנשיא פרס התנצל על התקרית, מגיע מסר מרגיע מכיוונה של הממלכה ההאשמית שבו נאמר כי אין כל כוונה לנקוט צעדים אלו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת ירדן, עבדללה א-נוסור, הצהיר היום בפני הפרלמנט הירדני כי הוא וממשלתו דוחים את הדרישה והחקיקה שנועדה לסלק את השגריר הישראלי מהבירה עמאן ולבטל את הסכם השלום בין ירדן לישראל שנחתם לפני 20 שנה.

"היוזמה לא משרתת אף אחד מהצדדים - ולא משרתת את המזרח התיכון", טען א-נוסור. בית הנבחרים הירדני הציב ביום שישי אולטימטום לממשלה הירדנית שלפיו השגריר הישראלי דניאל נבו יגורש ולא - יפעלו חברי הפרלמנט כדי להפיל את הממשלה - כך דווח ברשת CNN בערבית.

החלטת הממשל הירדני מגיעה לאחר שרשרת ההתנצלויות ששיגרו בכירים בירושלים לעמאן, ובהם - ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ונשיא המדינה שמעון פרס ששוחח אמש עם מלך ירדן עבדאללה, והביע צער על האירוע.

"בשם מדינת ישראל, אני מבקש להביע את תנחומיי העמוקים לעם הירדני, על מותו של השופט בגשר המלך חוסיין ב-10 במרס. כנשיא מדינת ישראל, אני מבקש לשלוח גם את הבעת הצער העמוקה למשפחתו של השופט", הצהיר פרס. הנשיא אף הודיע  כי ישראל הסכימה לבקשת הירדנים להקים צוות משותף לשתי המדינות להשלמת החקירה, וכי עבודתו כבר החלה.

בשבוע שעבר לאחר תקרית הירי שבה נהרג השופט זיעתר, ממשלת ישראל התנצלה רשמית בפני ירדן על האירוע. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נתניהו נכתב כי "ישראל מביעה צער על מותו של האזרח הירדני במעבר אלנבי ומביעה את תנחומיה בפני העם והממשלה הירדניים".

מחאה השתוללה בירדן בעקבות התקרית: "היהודים הם אויבים"

היחסים לא יינזקו. ראש הממשלה הירדני (AP)
בסוף השבוע החריפה המחאה על הרג השופט הירדני. כאלפיים מפגינים התאספו ביום שישי מול השגרירות הישראלית בעמאן, בירת ירדן, שרפו את דגל ישראל ודרשו את גירוש השגריר. בכיר בתנועת האחים המוסלמים במדינה אמר בהפגנה כי "היהודים הם אויבים של האומה הזו", לקול תשואות המוחים.

חמאם סעיד, מנהיג האחים המוסלמים בירדן, נאם בהפגנה וטען כי "היהודים הם אויבי המדינה הזו בגלל הרצח של זיעתר - והנוכחות שלהם על אדמת ירדן". סעיד קרא ל"תגובה אמיתית במקום מילים ריקות", והצהיר כי יש לגרש את השגריר הישראלי ולבטל את הסכם השלום בין המדינות.

המפגינים שבו וקראו לגירוש השגריר הישראלי, למרות הבעת הצער הישראלית על הרג השופט. "אנחנו מצדיעים לגיבור הקדוש ראאד זיעתר", נכתב בשלטים שנשאו המפגינים. זיעתר בן ה-38, שהותיר אחריו אישה ושני ילדים, נקבר ביום שלישי בשכם, וגופתו נעטפה בדגל פלסטין ובדגל ירדן.