דיווח: ישראל תשחרר ערבים-ישראלים

סוכנויות הידיעות הפלסטינית פרסמו את רשימת 30 האסירים, שלטענת גורמים ברשות הפלסטינית ישוחררו בסוף החודש. 14 מתוך האסירים מתגוררים, לפי הדיווח, מעבר לקו הירוק. בנט הזהיר: "לא ממליץ למישהו להגיש הצעה לשחרור ערביי ישראל"

האסירים ערביי ישראל ישוחררו? ארכיון (AP)

האם ישראל הסכימה לשחרר אסירים ערביי ישראל, למרות התנגדות נחרצת של שרים בממשלה? סוכנויות ידיעות פלסטיניות פרסמו היום (ג') את רשימת 30 האסירים שצפויים להשתחרר בפעימה הרביעית, במסגרת המשא ומתן המדיני. על פי הדיווח, 14 מהאסירים הם ערביי ישראל המתגוררים בתוך תחומי הקו הירוק. אולם בלשכת ראש הממשלה שוללים את הדיווח הפלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח בתקשורת הפלסטינית, האסירים ערביי ישראל שישוחררו בפעימה זו הם:

שם אסירתחילת מאסרסיבת המאסר
כרים יונס1983 הורשע ברצח החייל אברהם ברומברג ב-1981
מאהר יונס1983 הורשע ברצח החייל אברהם ברומברג ב-1981
וואליד ד'פא1986 הורשע ברצח החייל משה תמם ב-1984
איבראהים אבו מוך1986 חברות בהתאגדות אסורה וירי לעבר אדם
רושדי אבו מוך1986 חברות בהתאגדות אסורה וירי לעבר אדם
איבראהים ביאדסה1986 חברות בהתאגדות אסורה וירי לעבר אדם
אחמד אבו ג'אבר1986 הורשע ברצח החייל עקיבא שאלתיאל ב-1985
באשיר אל חטיב1988 הורשע ברצח חיים תקתוק ב-1988
מחמוד ג'בארין1988 הורשע ברצח פלסטיני שהואשם בשיתוף פעולה עם ישראל ב-1988
סמיר סרסאווי1988 זריקת רימון והנחת חומרי חבלה
איבראהים אגבאריה1992מעורבות ברצח החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה ב"ליל הקילשונים" ב-1992
מוחמד אגבאריה1992מעורבות ברצח החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה ב"ליל הקילשונים" ב-1992
יחיא אגבאריה1992מעורבות ברצח החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה ב"ליל הקילשונים" ב-1992
מחמד ג'בארין1992מעורבות ברצח החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה ב"ליל הקילשונים" ב-1992

יחד עמם ישוחררו עוד 16 אסירים מרחבי הרשות הפלסטינית ורצועת עזה. כל האסירים שכלולים ברשימה שפורסמה בתקשורת הפלסטינית נעצרו ונכלאו לפני הסכמי אוסלו - האחרון שבהם בשנת 1993. אם ישראל אכן הסכימה לשחרר אזרחים ערביי ישראל, ההחלטה עלולה לעורר זעם רב בממשלה ואף ליצור משבר קואליציוני.

אלא שגורמים בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו מכחישים את הדיווח הפלסטיני ומבהירים שראש הממשלה מבהיר כבר במשך כמה חודשים כי הוא לא מתכוון לשחרר אסירים ערבים אזרחי ישראל.

הבוקר הדגיש יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט בריאיון לגלי צה"ל כי הוא מתנגד לשחרור אסירים ערביי ישראל, וציין כי הוא "לא מציע למישהו להגיש הצעה כזו לממשלה".

המאבק הבא בקואליציה? נתניהו ובנט (פלאש 90)

"אם הפרסום נכון מדובר בשערורייה, כי יש לנו הבטחה שניתנה על ידי הפרקליטות בבג"ץ, שלקראת הפעימה הרביעית תתקיים ישיבה נוספת של הממשלה", אמר מאיר אינדור, ראש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור".

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" התייחס בסוף השבוע שר הביטחון יעלון לאפשרות של שחרור ערבים ישראלים. "אנחנו התחייבנו לאסירים פלסטיניים טרום אוסלו, לא התחייבנו לערביי ישראל, קרה מה שקרה בתיווך של קרי. לא התחייבנו לשחרור ערביי ישראל. אבו מאזן לא קיבל מקרי מה שקרי קיבל ממשלת ישראל", הדגיש.

שר האסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, טען כבר לפני כחודשיים כי ישראל הסכימה לשחרור אסירים תושבי ישראל, אך בלשכת ראש הממשלה הכחישו וטענו: "בשום שלב לא סוכם על שחרור ערביי ישראל".

לדברי קראקע, ישראל ראתה, עוד מתחילתן של השיחות, את רשימת האסירים שדרשנו שישוחררו ואישרה אותם. קראקע הדגיש בפני סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הרשימה כללה גם אסירים ערביי ישראל, ובתגובה לכך "הרשות הסכימה להימנע מהגשת תלונות בינלאומיות נגד ישראל, על מנת להמשיך בשיחות".