סטודנטים ישראלים גורשו מאוניברסיטה בצרפת

קבוצת סטודנטים ישראלים שהגיעה לאוניברסיטה בפריז גורשו תוך זמן קצר, לאחר מהומה שהתפתחה במקום בעקבות יוזמה של הישראלים לשנות את האווירה האנטי-ישראלית במוסד האקדמי. אבל הסטודנטים לא אומרים נואש: "נמשיך בפעילות שלנו". כך זה נראה

האווירה האנטי-ישראלית ברחבי אירופה ממשיכה ביתר שאת ומורגשת פעמים רבות דווקא במעוזי ההשכלה, האוניברסיטאות והקולג'ים שתאים אנטי-ישראלים משגשגים בהם. בסוף השבוע האחרון האווירה הזו הורגשה כשסטודנטים ישראלים גורשו מאוניברסיטת פריז 8, בזמן שניסו לשוחח עם הסטודנטים הצרפתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הסטודנטים שגורשו הינם חברים בארגון "What Israel", הפועל כבר שנים בניסיון להעביר מידע מאוזן יותר אודות ישראל, דווקא במקומות הקשים ביותר להתמודדות. בשיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים היהודים בצרפת, ביקרה קבוצה של תשעה סטודנטים ישראלים בקמפוסים בפריז, בליון ובבורדו.

ביום שישי שעבר גורשו הסטודנטים בכוח על ידי אנשי האבטחה של אוניברסיטת פריז 8 הידועה באווירתה האנטי-ישראלית, ומעולם לא נערכה בה קודם פעילות למען ישראל. הפעילים הישראלים הקימו דוכן בכניסה לאוניברסיטה והחלו לשוחח עם סטודנטים. השמועה אודות הישראלים בקמפוס פשטה במהירות, ולאחר זמן קצר הגיעו למקום פעילים אנטי-ישראלים מתנועת BDS שהקימו דוכן סמוך ונופפו בדגלי פלסטין.

אווירה אנטי ישראלית (What Israel)

האווירה החלה להתלהט, וצעקות ואיומים הופגנו כלפי הפעילים הישראלים, ובעקבות המהומה שהתפתחה במקום, הפאנל שתוכנן בוטל. "התבקשנו לצאת מהאוניברסיטה בטענה שאנחנו מתסיסים את האווירה", סיפר עידו דניאל, ממארגני המשלחת, לחדשות 2 Online. "המפגינים החלו לדחוק אותנו החוצה כאשר הם מתקדמים לעברנו. נשיא האוניברסיטה ביקש להיפגש איתנו אבל משום שהם חסמו את הכניסה לאוניברסיטה, רצו אנשי האבטחה להבריח אותנו תחת שמירה כבדה בדלת אחורית למשרד שלו. אנחנו סירבנו בטענה שבישראל לא מכניסים סטודנטים מהדלת האחורית רק בגלל המוצא שלהם".

"הפעילים האנטי-ישראלים בקמפוס בפריז הוכיחו שוב את אופייה האלים של תנועת החרם על ישראל", הוסיף דניאל. "פניה ומניעיה האמיתיים ממשיכים להיחשף. הופעלה נגדנו אלימות מילולית ופיזית ללא כל פרובוקציה או התגרות. אני מציע שבאוניברסיטה יעברו שוב על כתביו של צרפתי אחד, ז'אן ז'ק רוסו, וילמדו דבר או שניים על חשיבות השיח הדמוקרטי מאחד הפילוסופים החשובים של עידן הנאורות שבוודאי מתהפך בקברו בפנתיאון של פריז".

ראש המשלחת, דן טייב, קבל אף הוא על היחס הקשה מצד אנשי האוניברסיטה. "אצלנו לא מבדילים בין אנשים על רקע מוצא ולאום, ואני מצפה מכל מוסד אקדמי להתנהג בהתאם לרוח האקדמית המקדשת את עקרונות החלפת הרעיונות, המחקר והשיח", הוא הדגיש. "סטודנטים יהודים באוניברסיטאות מסוימות בצרפת נמנעים כיום מלחשוף את זהותם ולהצניע סממנים יהודיים מחשש אמיתי לשלומם בשל הסתה מתמשכת המתרחשת בקמפוסים. אנחנו נמשיך בפעילות שלנו לחיזוק הסטודנטים היהודים גם במקומות הקשים ביותר. יש לי מסר אחד ויחיד עבורם: אתם לא לבד".