דיווח: "אבו מאזן ידרוש את שחרור ברגותי תמורת הארכת המשא ומתן"

על רקע ביקורו של יו"ר הרשות הפלסטינית בארה"ב ופגישתו הצפויה עם הנשיא האמריקני, מדווח העיתון אל-חיאת כי בכוונתו לדרוש את שחרור רבי המחבלים מרואן ברגותי ואחמד סעדאת במסגרת הפעימה הרביעית של שחרור האסירים‬ - תמורת הארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שנקבעו

ארכיון (חדשות 2)

גורם בכיר ברשות הפלסטינית אמר היום (א') כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, צפוי להציע לנשיא ארצות הברית ברק אובמה את המשך המשא ומתן עם ישראל מעבר לתשעת החודשים שנקבעו - זאת בתמורה להקפאת בנייה ושחרור אסירים וביניהם מרוואן ברגותי ואחמד סאדאת - מי שעמד מאחורי תכנון ההתנקשות בשר רחבעם זאבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר הבכיר לעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון. במהלך הריאיון, ציין הבכיר הפלסטיני כי יו"ר הרשות שלח לממשל אובמה רשימת אסירים שאותם הוא דורש לשחרר כבר לפני כחודש, וביניהם האסירים החולים, הזקנים וכן אסירות המוחזקות בכלא הישראלי.

הפגישה בין אבו מאזן לנשיא אובמה צפויה להיערך מחר, לאחר שהיום נפגש הראשון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. אמש העניק שר הביטחון משה יעלון ריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות", ובו אמר כי אבו מאזן אינו פרטנר. דבריו היו אמורים אולי לייצר תגובה חריפה בישראל, אבל ביום שאחרי הריאיון נמנעו ראש הממשלה נתניהו והשרים הבכירים ליברמן ולפיד להתייחס לדברים.

ביקורת על דברי יעלון: "עיתוי אומלל, לקטר ולהרים ידיים זו לא תכנית עבודה"

עם זאת, דבריו של יעלון עוררו ביקורת בקרב גורמים אחרים בממשלה. "במקרה הטוב מדובר בעיתוי אומלל, במקרה הרע זה מכוון כדי לנסות ולחבל", אמר היום שר בממשלה על דברי יעלון, אך סירב להתייחס לדברים באופן פומבי.

גם שרת המשפטים והממונה על המו"מ, ציפי לבני, מתחה ביקורת על דברי יעלון: "לקטר ולהרים ידיים זאת לא תכנית עבודה, גם כשהמצב מורכב וגם כשיש טענות לצד השני". השר להגנת הסביבה עמיר פרץ תקף את התבטאויותיו של שר הביטחון ואמר כי "לא ייתכן ששרי ממשלה יעשו כל מאמץ לשפוך דליים של קרח כדי לוודא שאכן לא ייצא כלום מהמו"מ".

"יעלון לא רלוונטי", אמר לחדשות 2 גורם המקורב למשא ומתן. "כל התייחסות רק מייצרת יותר רעש. זה מיותר, כמו הדברים שלו". במהלך הריאיון אמש אמר יעלון לראשונה באופן פומבי כי מזכיר המדינה קרי הונה למעשה את ישראל במו"מ על שחרור המחבלים. זאת ככל הנראה הסיבה בגללה גם סירב שר הביטחון לומר כי קרי הוא מתווך הוגן.