אלפים בירדן הפגינו מול שגרירות ישראל: "היהודים הם אויבים, לגרש אותם"

למרות הבעת הצער הישראלית על הרג השופט, הכעס בירדן על התקרית במעבר אלנבי נמשך. אלפי מפגינים התאספו היום מול בניין שגריר ישראל בעמאן, שרפו דגלי ישראל וקראו לסילוק השגריר מאדמתם. מנהיג האחים המוסלמים במדינה קרא לביטול הסכם השלום. צפו

המחאה על הרג השופט הירדני מחריפה: כאלפיים מפגינים התאספו היום (ו') מול השגרירות הישראלית בעמאן, בירת ירדן, שרפו את דגל ישראל ודרשו את גירוש השגריר. בכיר בתנועת האחים המוסלמים במדינה אמר בהפגנה כי "היהודים הם אויבים של האומה הזו", לקול תשואות המוחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפגינים נשאו ארון קבורה ריק, וזעקו קריאות בגנות ישראל, תחת אבטחה משטרתית כבדה. מספר עימותים נרשמו בין המפגינים הלהוטים לבין השוטרים, שניסו למנוע את הגעת המפגינים לבניין השגרירות.

חמאם סעיד, מנהיג האחים המוסלמים בירדן, נאם בהפגנה וטען כי "היהודים הם אויבי המדינה הזו בגלל הרצח של זייתר והנוכחות שלהם על אדמת ירדן". סעיד קרא ל"תגובה אמיתית ולא מילים ריקות", והצהיר כי יש לגרש את השגריר הישראלי ולבטל את הסכם השלום בין המדינות.

אלפים הפגינו (רויטרס)

הפרלמנט הירדני הציב אולטימטום לגירוש השגריר

המפגינים שבו וקראו לגירוש השגריר הישראלי, למרות הבעת הצער הישראלית על הרג השופט. "אנחנו מצדיעים לגיבור הקדוש ראאד זייתר", נכתב בשלטים שנשאו המפגינים. זייתר בן ה-38, שהותיר אחריו אישה ושני ילדים, נקבר ביום שלישי בשכם, וגופתו נעטפה בדגל פלסטין ובדגל ירדן.

לפני יומיים הציב בית הנבחרים הירדני אולטימטום לממשלה הירדנית שלפיו השגריר הישראלי דניאל נבו יגורש עד יום ג' בשבוע הבא ולא - יפעלו חברי הפרלמנט כדי להפיל את הממשלה - כך דווח ברשת CNN בערבית. במשרד החוץ סירבו להגיב על הידיעה.

עו"ד מוראד מפרע, שמייצג את אשתו של השופט ראאד זייתר, אמר כי מדובר בעניין פנים-ירדני. "היא מבינה שהאירוע יצר תקרית דיפלומטית גדולה", סיפר לחדשות 2 Online. "היא עדיין לא קולטת מה קרה ורק רוצה שיחקרו את הנושא לעומק".

זירת האירוע במעבר אלנבי (רשות שדות התעופה)

תחקיר צה"ל: ניסה לחטוף נשק וקרא "אללה אכבר"

שגריר ירדן ברשות הפלסטינית חאלד שוואבכה התייחס לתקרית ואמר כי "מהרגע שהתרחש האירוע ממשלת ירדן נמצאת בקשר עם הרשויות בישראל ומקבלת עדכונים. אנחנו מחכים כעת למסקנות החקירה, שעליה מפקח השגריר בתל אביב". הוא סיפר כי שר החוץ נאסר ג'ודה זימן את סגן השגריר הישראלי בעמאן והציג בפניו דרישה לפתוח בחקירה.

מתחקור ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הירי עולה שזייתר התכוון להגיע ולבקר קרובים בשכם ונורה בידי כוחות צה"ל לאחר שרץ לעבר אחד החיילים בקריאות "אללה אכבר" וניסה לחטוף את נשקו. החיילים במחסום, לוחמי גדוד 76 אב"כ של חיל ההנדסה, חשו בסכנת חיים ממשית וביצעו ירי לעבר פלג גופו התחתון.

עוד עולה מהתחקיר כי לאחר שנפגע ברגלו, המשיך השופט בתקיפת החייל באמצעות מוט ברזל ואז בוצע לעברו הירי שממנו נהרג. מדובר צה"ל נמסר כי בכוונת צה"ל להמשיך לתחקר באופן מעמיק את האירוע.