קרי: "אין צורך להעלות שוב ושוב את נושא ההכרה במדינה יהודית"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס הלילה בבית הנבחרים לסוגיית ההכרה במדינה יהודית במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים, עליה מתעקש ראש הממשלה נתניהו. לדבריו, "אין צורך להתעקש ולהעלות את הסוגייה שוב ושוב לצורך התקדמות". קרי טען כי ערפאת כבר הכיר במדינה יהודית פעמיים בעבר

מחלוקת ההכרה הפכה לפומבית. קרי ונתניהו (AP)

נתניהו מתעקש על הכרה במדינה יהודית, קרי חושב שהיא לא הכרחית להתקדמות השיחות: מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, יצא הלילה נגד התעקשותו של ראש הממשלה לפיה על הפלסטינים יהיה להכיר בישראל כמדינה יהודית במסגרת הסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשימוע בפני וועדת החוץ של בית הנבחרים, השיב קרי לשאלות בנושא המו"מ הישראלי-פלסטיני, שם אמר כי לדעתו "זו טעות להעלות שוב ושוב את סוגיית ההכרה במדינה יהודית כסעיף קריטי בדרך לשלום".

קרי נימק את דעתו בכך ש"כבר ב-1947, בהחלטה 181 של האו"ם על הכרה במדינת ישראל, נושא המדינה היהודית נפתר. בהחלטה הזו יש בין 30 ל-40 אזכורים לפיהם ישראל היא מדינה יהודית".

עוד הוסיף מזכיר המדינה כי יו"ר הרשות המנוח יאסר ערפאת אישר בעבר כמה פעמים כי ישראל היא מדינה יהודית: "ב-1988 וגם ב-2004, ערפאת חזר על האישור הזה, כך שאין טעם להתעקש על הסעיף הזה".

הכיר במדינה יהודית? ערפאת (AP)


עם זאת, קרי הביע אופטימיות כי עם התקדמות תהליך השלום, תימצא הנוסחה לפיה הפלסטינים יוכלו להכיר בישראל - זאת בכפוף לוויתורים שתבצע ישראל במסגרת השיחות. דברים דומים יוחסו בשבוע שעבר גם לדוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי, שהתראיינה לכאורה לעיתון הפלסטיני "אל-קודס", אלא שהיא כבר הספיקה להכחיש אותם.

מזכיר המדינה התייחס גם לאחת הסוגיות המרכזיות והסבוכות של המו"מ - סוגיית ירושלים, ואמר כי מדובר במחלוקת עמוקה בין הצדדים וכי הם ידונו עליה בנפרד מיתר הנושאים.

אבו מאזן: "לא נכיר במדינה יהודית"

נתניהו בנאומו באיפא"ק, החודש (רויטרס)
בנאומו של נתניהו בוועידת איפא"ק בתחילת החודש, הפציר ראש הממשלה ביו"ר הרשות להכיר במדינה יהודית: "אנו שואפים לשלום עם שכנינו הפלסטינים - שלום שעשוי לפתוח קשרים בין ישראל לבין העולם הערבי".

"הגיע הזמן שהפלסטינים יכירו בכך שמדינת ישראל היא מדינת היהודים", אמר נתניהו. "אבו מאזן, הכר במדינת היהודים. סוגיית השטחים היא פתירה, אך העובדה שישראל היא מדינה יהודית לא נתונה למחלוקת. הכר במדינה היהודית ללא עכבות, הגיע הזמן".

מתעקש שלא להכיר במדינה יהודית. אבו מאזן (AP)

בנאום שנשא אמש בשבוע שעבר אבו מאזן בפני צעירי הפת"ח אמר: "אין סיכוי שאכיר בישראל כמדינה יהודית" - כך דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפא. הוא הוסיף וציין כי הסכם השלום לא ייחתם ללא משאל עם. "אנחנו נקיים את המשאל לא רק בקרב הפלסטינים החיים כאן, אלא גם בקרב הפלסטינים הפזורים בכל העולם".