הפרלמנט הירדני: "לגרש השגריר הישראלי עד יום ג'"

מתח שיא ביחסים בין ישראל לירדן: חברי בית המחוקקים הירדני הציבו אולטימטום לממשלתם - עליכם לגרש את שגריר ישראל במדינה עד יום שלישי. הדרישה מגיעה לאחר הריגתו של שופט ירדני שניסה לחטוף נשק במעבר אלנבי

ניסיון להצית דגל ישראל בפרלמנט (AP)

יומיים אחרי הרג השופט הירדני במעבר אלנבי, הזעם בפרלמנט בממלכה ההאשמית מגיע לשיא חדש: בית הנבחרים הציב היום (ד') אולטימטום לממשלה הירדנית שלפיו השגריר הישראלי דניאל נבו יגורש עד יום ג' בשבוע הבא ולא - יפעלו חברי הפרלמנט כדי להפיל את הממשלה. כך דווח ברשת CNN בערבית. במשרד החוץ סירבו להגיב על הידיעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד מוראד מפרע, שמייצג את אשתו של השופט ראאד זייתר, אמר כי מדובר בעניין פנים-ירדני. "היא מבינה שהאירוע יצר תקרית דיפלומטית גדולה", סיפר לחדשות 2 Online. "היא עדיין לא קולטת מה קרה ורק רוצה שיחקרו את הנושא לעומק".

ישראל התנצלה: מצטערים על הרג השופט

אתמול, יממה לאחר תקרית הירי שבה נהרג ראאד זייתר, שופט ירדני בן 38, מירי חיילי צה"ל, ממשלת ישראל התנצלה רשמית בפני ירדן על האירוע.

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נתניהו נכתב כי "ישראל מביעה צער על מותו של האזרח הירדני במעבר אלנבי ומביעה את תנחומיה בפני העם והממשלה הירדניים". עוד נמסר בהודעה כי לאור המחויבות לשיתוף פעולה בין המדינות במסגרת הסכם השלום שנחתם ביניהן, יוקם צוות בדיקה ישראלי-ירדני שיבדוק את נסיבות המקרה.

זירת האירוע במעבר אלנבי (רשות שדות התעופה)

"יציבותה של הממלכה ההאשמית בירדן היא נקודת אור אופטימית", הדגיש אמש ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד. "מערכת הקשרים הביטחוניים עם הירדנים חזקה מאוד והיציבות הזו חוסכת לנו משאבים ודם".

שגריר ירדן ברשות הפלסטינית חאלד שוואבכה התייחס לתקרית ואמר כי "מהרגע שהתרחש האירוע ממשלת ירדן נמצאת בקשר עם הרשויות בישראל ומקבלת עדכונים. אנחנו מחכים כעת למסקנות החקירה, שעליה מפקח השגריר בתל אביב". הוא סיפר כי שר החוץ נאסר ג'ודה זימן את סגן השגריר הישראלי בעמאן והציג בפניו דרישה לפתוח בחקירה.

מתחקור ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הירי עולה שזייתר התכוון להגיע ולבקר קרובים בשכם ונורה בידי כוחות צה"ל לאחר שרץ לעבר אחד החיילים בקריאות "אללה אכבר" וניסה לחטוף את נשקו. החיילים במחסום, לוחמי גדוד 76 אב"כ של חיל ההנדסה, חשו בסכנת חיים ממשית וביצעו ירי לעבר פלג גופו התחתון.

עוד עולה מהתחקיר, שהתבסס על תחקור של עשרות עדי ראייה, כי לאחר שנפגע ברגלו, הוא המשיך בתקיפת החייל באמצעות מוט ברזל ואז בוצע לעברו הירי שממנו נהרג. מדובר צה"ל נמסר כי בכוונת צה"ל להמשיך לתחקר באופן מעמיק את האירוע.

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.