אחרי חמש שנים: ספינות נופש ישראליות ישובו לעגון בטורקיה?

במטה ללוחמה בטרור התקיים דיון שעניינו חזרתן של ספינות נופש ישראליות לעגון בחופי אנטליה ואלניה - שתי ערי נמל טורקיות. המהלך אושר ובקשה הוגשה לשלטונות הטורקים, שמנגד מתמהמהים במתן תשובה

אילוסטרציה (AP)

לקראת עונת התיירות המתקרבת - האם אחרי יותר מחמש שנים יחזרו ספינות הנופש הישראליות לעגון בחופי טורקיה? בדיון שהתקיים לפני כחודשיים במטה ללוחמה בטרור הוחלט לאשר לכלי השיט לשוב ולעגון באנטליה ואלניה - שתי ערי נמל במדינה. אלא שכבר יותר מחודשיים ממתינים במערכת הביטחון לתשובה מצד אנקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי האישור של המטה ללוחמה בטרור, הגישה ישראל את הבקשה לשלטונות הטורקים, שמתמהמהים בתשובה. "אנו מבינים את הרגישות", אמר גורם ישראלי בכיר לחדשות 2 Online, "אבל מאוד מקווים שהטורקים יסכימו ויאשרו את העגינה ולא ימשכו אותנו עוד זמן מיותר".

משט המרמרה: מסתמנת פשרה בין ישראל לטורקיה

בחודש שעבר דווח כי הפשרה המסתמנת בין ישראל לטורקיה בדרך לפתרון משבר משט המרמרה, שפרץ בין שתי המדינות לפני כארבע שנים, ובבסיסה פיצויים של מיליוני דולרים תמורת מחיקת האישומים נגד קציני צה"ל.

על פי ההסכם המתגבש מול הטורקים, ישראל תפצה את משפחות הרוגי משט המרמרה בסכום מוערך של כ-20 מיליון דולר - סכום נמוך משמעותית ממה שהטורקים דרשו בתחילה. בתמורה, אנקרה תבטל את התביעות נגד קציני צה"ל על ידי חקיקה בפרלמנט.

למרות הדיווחים מהמקורות השונים, המתווה המתגבש להסכם בין שתי המדינות עדיין לא סגור עקב התנגדות של גורמים בטורקיה להסרת ההתנגדות לשדרוג מעמד ישראל בנאט"ו וביטול האישומים נגד קציני צה"ל באמצעות חקיקה. מגעים בין הצדדים מתנהלים כל הזמן, אך עדיין אין תאריך יעד ברור לחתימה על הסכם הפיצויים הסופי.