נתניהו דחה את הצעת הסנטורים הדמוקרטים שביקשו להיפגש עמו

ראש הממשלה דחה את הצעתם של סנטורים בכירים במפלגה הדמוקרטית שביקשו לקיים עמו פגישה במהלך ביקורו הצפוי בוושינגטון בשבוע הבא. נתניהו טען שגורמים שונים עשויים לפרש את הפגישה באופן שגוי ולהגביר את הביקורת כלפיו. מוקדם יותר הביעו הסנטורים מהמפלגה הדמוקרטית חשש מפגיעה ביחס לישראל

הקונגרס האמריקני, ארכיון (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הזמנתם של נציגי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס להיפגש עמו במהלך ביקורו בוושינגטון בשבוע הבא. כך דיווחה הלילה (רביעי) סוכנות הידיעות רויטרס. ריצ'ארד דרבין ודיאן פינשטיין, סנטורים בכירים במפלגה הדמוקרטית הזמינו את נתניהו לפגישה במטרה "לשמור על הדיאלוג הדו-מפלגתי עם ישראל" לדבריהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני הסנטורים העבירו לחבריהם בקונגרס מסמך בו הביעו דאגה מפגיעה בגישה המסורתית לפיה שתי המפלגות מאוחדות בתמיכתן בישראל. ברויטרס ציטטו קטע ממכתבו של נתניהו לשניים, בו כתב כי "על אף שאני מעריך מאוד את הזמנתכם האדיבה, פגישה בעיתוי זה עשויה להתפרש באופן שגוי ולהגביר את הביקורת בנוגע לנאום".

שני הסנאטורים הבכירים מהמפלגה הדמוקרטית תכננו להיפגש עם נתניהו במהלך ביקורו בארה"ב בשבוע הבא, תוך שהם מזהירים שהפיכת יחסי ארה"ב-ישראל לסוגיה פוליטית יכולה לגרום "להשלכות ארוכות טווח", לדבריהם.

לא ייפגש עם הדמוקרטים. נתניהו (AP)


זוהי התפתחות נוספת בסאגה שהחלה עם הזמנתו של נתניהו לנאום בפני שני בתי הקונגרס ערב הבחירות בישראל, על ידי דובר בית הנבחרים ג'ון ביינר, מבכירי המפלגה הרפובליקנית. בארה"ב נשמעה מאז ביקורת חריפה גם על הרפובליקנים שפועלים מאחורי גבו של הנשיא הדמוקרטי אובמה ומזמינים מנהיג זר ערב בחירות בארצו - וגם על נתניהו שקיבל את ההזמנה ביודעו את מערכת היחסים הפוליטית בארה"ב.

כעת נותר לראות אילו השלכות יהיו לסירובו של נתניהו להפגש עם הסנטורים. דרבין נחשב לדמוקרט השני בחשיבותו בסנאט, הוא מכהן משנת 1992 והוא חבר בכיר בוועדת המודיעין שלו. מאז שהוזמן נתניהו לנאום, בכירים דמוקרטים הודיעו שלא יגיעו לנאום. הבכיר שבהם הוא סגן נשיא ארה"ב ויו"ר הסנאט ג'ו ביידן, ואליו הצטרף בשבוע שעבר מזכיר המדינה ג'ון קרי שאמר כי "לא יהיה בעיר" בזמן נאום נתניהו.

מלשכת נתניהו טרם התקבלה תגובה לדיווח.