נתניהו לירדן: מצטערים על הרג השופט במעבר הגבול

לאחר התקרית בגבול, שבה תקף השופט הירדני ריאד זייתר חיילים ונורה למוות, הדגיש רה"מ כי הוא מחויב להסכם השלום בין המדינות ויקים ועדת חקירה משותפת. "ישראל מביעה תנחומיה בפני העם הירדני וממשלתו"

התנצל על התקרית. נתניהו עם המלך עבדאללה (רויטרס)

ישראל מתנצלת על הרג השופט הירדני: יממה לאחר תקרית הירי שבה נהרג ראאד זייתר, שופט ירדני בן 38, מירי חיילי צה"ל, ממשלת ישראל מתנצלת רשמית בפני ירדן על האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נתניהו נכתב כי "ישראל מביעה צער על מותו של האזרח הירדני במעבר אלנבי ומביעה את תנחומיה בפני העם והממשלה הירדניים". עוד נמסר בהודעה כי לאור המחויבות לשיתוף פעולה בין המדינות במסגרת הסכם השלום שנחתם ביניהן, יוקם צוות בדיקה ישראלי-ירדני שיבדוק את נסיבות המקרה.

שגריר ירדן ברשות הפלסטינית חאלד שוואבכה התייחס היום לתקרית ואמר כי "מהרגע שהתרחש האירוע ממשלת ירדן נמצאת בקשר עם הרשויות בישראל ומקבלת עדכונים. אנחנו מחכים כעת למסקנות החקירה, שעליה מפקח השגריר בתל אביב". לדבריו, "אתמול זימן שר החוץ נאסר ג'ודה את סגן השגריר הישראלי בעמאן והציג בפניו דרישה לפתוח בחקירה".

זירת התקרית, אתמול (רשות שדות התעופה)

מתחקור ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הירי שאירעה אתמול, עולה שזייתר התכוון להגיע ולבקר קרובים בשכם ונורה בידי כוחות צה"ל לאחר שרץ לעבר אחד החיילים בקריאות "אללה אכבר" וניסה לחטוף את נשקו. החיילים במחסום, לוחמי גדוד 76 אב"כ של חיל ההנדסה, חשו בסכנת חיים ממשית וביצעו ירי לעבר פלג גופו התחתון.

עוד עולה מהתחקיר, שהתבסס על תחקור של עשרות עדי ראייה, כי לאחר שנפגע ברגלו, הוא המשיך בתקיפת החייל באמצעות מוט ברזל ואז בוצע לעברו הירי שממנו נהרג. מדובר צה"ל נמסר כי בכוונת צה"ל להמשיך לתחקר באופן מעמיק את האירוע.

המגזין "טיים" דיווח אמש כי ההרוג מאש צה"ל במעבר אלנבי הוא שופט ירדני. בתחילה דווח כי ההרוג הוא פלסטיני תושב שכם, אך בכיר במערכת המשפט של ירדן אמר לעיתון כי ההרוג הוא השופט ראאד זועטר, שעבד בבית הדין בעמאן מאז שנת 2009.

מפגינים ירדנים ניסו אמש להתקרב לשגרירות ישראל בעמאן בעקבות התקרית וקראו סיסמאות בגנות ישראל ובהן: "לא לשגרירות ציונית במדינה ערבית" ו-"העם רוצה לחסל את הסכם השלום".