חשיפה: תכנית המובלעות הסודית של ראש הממשלה

נתניהו הנחה את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לבחון את מודל המובלעות ההולנדי על מנת לבדוק אפשרות לשמר את ההתנחלויות בצד הפלסטיני במקרה של הסכם עתידי. באופוזיציה כבר תוקפים. "מדובר בתסריט בלהות", הבהיר ח"כ עומר בר-לב

שטח במחלוקת, ארכיון (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב רק שלשום לשמור על רוב המתנחלים בריבונות ישראל, אך חשיפת חדשות 2 מגלה מה עלול לעלות בגורלם של כל היתר במסגרת הסכם השלום העתידי שנתניהו מאמין כי ניתן להשגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה הנחה את מזכירו אביחי מנדלבליט, שהיה בעבר גם הפצ"ר (הפרקליט הצבאי הראשי של צה"ל), להגיש עבודה על מודל המובלעות ההולנדי-בלגי, מודל שקיים במחוז אחד בהולנד שבו מסופחים אזרחי מדינה אחת לשנייה.

מדובר במחוז קטן, שבעה קילומטרים רבועים שטחו ובו כשלוש מאות תושבים בלבד. אמנם מדובר במדינות ידידותיות, אך נתניהו מנסה לבדוק האם יש לאפשרות משפטית ומעשית שניתן יהיה להכיל את אותו ההסדר גם עם הפלסטינים.

המשמעות של מהלך כזה, שבשלב זה מוגדר רק כרעיון ראשוני, הוא לבדוק את האפשרות לשמר את ההתנחלויות בצד הפלסטיני בריבונות של הרשות בסוג דומה של מובלעות. על פי המודל ההולנדי-בלגי, האזרחים הבלגים הנמצאים בתחומי הולנד נחשבים גם אזרחים מקומיים ששומרים על זכויותיהם בשטח הזר.

המודל ההולנדי-בלגי (חדשות 2)

ח"כ בר-לב: "רעיון הזוי מבחינה ביטחונית"

בתגובה לפרסום בחדשות 2 ח"כ עמר בר-לב, חבר ועדת החוץ והביטחון, אמר כי "רעיון של מובלעות הוא רעיון הזוי מבחינה ביטחונית. אני מקווה מאוד שראש הממשלה שוב מנסה להפריח ספין לאוויר ולא חושב ברצינות על רעיון כזה, בראש ובראשונה מכיוון שהוא מסכן את ביטחונם של אזרחי ישראל שיישארו באותן המובלעות התיאורטיות".

לדבריו, "למדינת ישראל אין עתודות קרקע למסור לפלסטינים שיאפשרו להשאיר בידיה שטחים נרחבים מעבר לגושי ההתיישבות מבלי למסור שטחים מיושבים אחרים הנמצאים בתוך גבולות הקו הירוק. ראש הממשלה חייב להפסיק לברוח מהמציאות המורכבת ולקבל את החלטה חד משמעית על היפרדות מהפלסטינים שתאפשר לישראל להגשים את יעדיה הלאומיים".