מחלקת המדינה האמריקנית: "הפלסטינים לא חייבים להכיר במדינה יהודית"

בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ודורש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית כחלק מהמשא ומתן, במחלקת המדינה האמריקנית חושבים אחרת: הדוברת ג'ן סאקי מסרה בריאיון לעיתון "אל קודס" כי הם אינם חייבים להיענות לדרישה זו. עוד הכחישה סאקי כי הצדדים קיבלו טיוטות של מסמך הסכם המסגרת

הכרה במדינה יהודית במחלוקת. נתניהו ואבו (רויטרס)

ראש הממשלה ממשיך להתוות את ההכרה במדינה יהודית כתנאי בל יעבור במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים, אלא שבארה"ב יש מי ששופך מים קרים על הדרישה: דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, התייחסה הלילה לסוגיה הסבוכה ואמרה כי ההכרה בישראל כמדינה יהודית היא לא מחייבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שאמרה לעיתון הפלסטיני "אל-קודס", אמרה סאקי כי "אין כל הכרח שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית. העמדה האמריקנית ברורה ולפיה ישראל היא מדינה יהודית ואין צורך בהכרה פלסטינית במסגרת הסכם הקבע".

"אין צורך בהכרה פלסטינית". סאקי (רויטרס)

רק שלשום אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעצרת של צעירי הפתח כי "אין שום סיכוי" שהוא והפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית. הוא נימק את הצהרתו בכך שגם מצרים וירדן לא הכירו בישראל כשחתמו איתן על הסכמי השלום. בדבריה, דחתה סאקי את טענות אלה ואמרה כי "היחסים בין ישראל לפלסטינים הם שונים מיחסיה עם מדינות ערב הסובבות אותה".

סאקי דחתה גם את הדיווחים מסוף השבוע האחרון באותו העיתון, לפיו הצדדים כבר קיבלו לידיהם נוסח ראשוני של מסמך הסכם המסגרת עליו שוקד בימים אלה מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי.

"הפלסטינים לא נותנים תשובות לשאלות המרכזיות"

נתניהו בריאיון לחדשות 2, אמש (חדשות 2)
בריאיון שהעניק אמש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחדשות סוף השבוע, הוא התייחס לשאלת ההכרה במדינה יהודית - ושב והדגיש כי מדובר בדרישה לגיטימית מהפלסטינים: "הרי השאלה המרכזית בסוף היא 'האם אתם מוכנים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי?'. אם אין לך את העיקר, אז למה תלך, לשיירים של ההסכם? תתרכז בשאלות המרכזיות שהם צריכים לתת עליהן תשובה, הם לא נותנים תשובה. ואם הם נותנים - זו תשובה שלילית".

"הם אומרים כי לא יכירו במדינה יהודית וכי ישאיר את זכות השיבה פתוחה", הוסיף נתניהו. "אז על מה אנחנו מדברים פה? שאנחנו נקים מדינה פלסטינית שתמשיך את הסכסוך נגד מדינת ישראל בגבולות משופרים? אנחנו הרבה דברים, אבל אנחנו לא פראיירים".