אובמה הבטיח לנתניהו: אפעיל לחץ על הפלסטינים

על רקע הדרישות האמריקניות מישראל לבצע וויתורים שיביאו להמשך המו"מ מול הפלסטינים ולחימה על הסכם מסגרת, מסר גורם אמריקני כי הנשיא אובמה התחייב בפני ראש הממשלה נתניהו שיפעיל לחץ גם על הפלסטינים. הפגישה בין נתניהו לאובמה בבית הלבן בה נאמרו הדברים, נחשבה ל"פחות מתוחה" מבעבר, זאת על אף הפערים בין הצדדים

גם הפלסטינים ייאלצו להתגמש (רויטרס)

לחץ לוויתורים במו"מ? לא רק על ישראל: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הבטיח לראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתם שלשום (ב') בבית הלבן, כי יפעל ללחוץ על הפלסטינים להגמיש את עמדותיהם, זאת לצורך התקדמות בשיחות השלום עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם אמריקני בכיר מסר לסוכנות הידיעות AFP כי אובמה ונתניהו עסקו בפגישתם בעיקר בתהליך המדיני, וכי במסגרת השיחה, שנחשבה לנינוחה ולפחות מתוחה מהפעמים הקודמות בהן נידונו השניים, אובמה אמר לנתניהו כי בכוונתו ללחוץ על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לרכך את עמדותיו. יו"ר הרשות צפוי להגיע אף הוא לביקור בוושינגטון במהלך החודש.

מטרת המהלך של אובמה היא להביא את הצדדים לחתום על הסכם מסגרת - שאחריו ניתן יהיה להמשיך את המו"מ מעבר לתאריך היעד המקורי שנקבע - אפריל 2014, ולמעשה - להמשיך ולנהל את שיחות השלום עד סוף השנה.

נתניהו בנאומו באיפא"ק, אמש (AP)

אמש קרא נתניהו לפלסטינים להתגמש במהלך נאומו בוועידת איפא"ק: "אנו שואפים לשלום עם שכנינו הפלסטינים - שלום שעשוי לפתוח קשרים בין ישראל לבין העולם הערבי", אמר ראש הממשלה. "הגיע הזמן שהפלסטינים יכירו בכך שמדינת ישראל היא מדינת היהודים. אבו מאזן, הכר בה. סוגיית השטחים היא פתירה, אך העובדה שישראל היא מדינה יהודית לא נתונה למחלוקת. הכר במדינה היהודית ללא עכבות, הגיע הזמן".

"ישראל הופכת מבודדת יותר, עליה להתגמש"

דבריו של אובמה מגיעים לאחר הריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות הכלכלית "בלומברג", בו התריע אובמה ממצב שבו ישראל תלך ותהפוך למבודדת יותר ויותר אם לא תבצע מהלכים חשובים לקידום המו"מ - וכי יהיה קשה יותר להגן עליה בזירה הבינלאומית.

אובמה ונתניהו בבית הלבן, שלשום (AP)

"מה שאמרתי לנתניהו בשיחות הפרטיות שלנו הוא בדיוק מה שאמרתי בפומבי - שהמצב לא ייעשה פשוט יותר. זה לא מצב שבו אפשר להמתין - והבעיה תיעלם", אמר אובמה. "יהיו יותר פלסטינים, יהיו יותר ערבים-ישראלים ככל שהזמן יחלוף. דווקא בגלל המציאות הקשה מולה הוא מתמודד, זה בדיוק הזמן של ביבי לנצל את הרגע באופן שרק הוא יכול ולהעניק את המתנה הגדולה ביותר לדורות הבאים של הישראלים".