אבו מאזן מאיים: אנטוש את המשא ומתן ואפנה לארגונים בינלאומיים

בפגישתו עם ראשת מרצ זהבה גלאון, אמר יו"ר הרשות אבו מאזן כי אם הסכם המסגרת לא ייתן מענה לסוגיות הליבה, הוא לא יאריך את המשא ומתן. הדברים פורסמו בזמן שראש הממשלה נתניהו מקיים פגישה בנושא עם נשיא ארה"ב אובמה

יו"ר הרשות אבו מאזן (AP)

בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה נפגשים בוושינגטון, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נועד עם ראשת מרצ זהבה גלאון - ואיים כי אם לא יהיה הסכם מסגרת - הוא יפנה לארגונים בינלאומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם הסכם המסגרת לא ייתן מענה לסוגיות הליבה, לא אאריך את המו"מ, אניח את המפתחות על השולחן ואפנה לארגונים בינלאומיים", אמר אבו מאזן, על פי הודעת ח"כ גלאון. "הסיכוי היחיד שנסכים להאריך את השיחות יהיה אם נתניהו יכריז על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור של אסירים נוספים מעבר לפעימה הבאה".

אבו מאזן התייחס גם לדרישות הפלסטינים בסוגיות הליבה, וביחס לירושלים אמר כי העמדה הפלסטינית היא שהפלסטינים יחזיקו במזרח ירושלים, וישראל במערב העיר ושתי ערי הבירה ינוהלו בתיווך של גוף שיתאם בין הצדדים.

"הציבור הישראלי רוצה שלום", אמרה לו ח"כ גלאון שהציגה בפניו נתונים שלפיהם 76% מהציבור בישראל תומך בהסדר שלום ו-77 חברי כנסת יתמכו בהסכם שיגיע לכנסת. היא ניצלה את ההזדמנות וקראה לנתניהו "לגלות אומץ ומנהיגות, לקדם הסדר מדיני ולא להיכנע לימין הקיצוני".

נתניהו ואובמה. ארכיון (AP)

"הבנייה - טעות שתגביר את בידוד ישראל"

היום פורסמו נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים שמצביעים על זינוק של 123% בבנייה בשטחים בשנה שעברה. כך למשל, על פי הנתונים, ב-2013 החלה בנייתן בשטחים של כ-2,534 יחידות דיור, יותר מכפול מאשר בשנת 2012, יותר מסך כך הבנייה לשנים 2012-2011 יחד.

פרסום הנתונים עורר ביקורת מצד גורמים בשמאל. ח"כ נחמן שי (העבודה) אמר כי "זו טעות חמורה שרק תגביר את בידודה של ישראל ותגזור עליה עיצומים של הקהילה הבינלאומית". בנוסף, מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר אמר כי "ללא הקפאת בנייה בהתנחלויות עד שיסתיים המשא ומתן לא יישאר מקום לשתי מדינות".

עם נחיתתו אמש בארה"ב, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "לטנגו במזרח התיכון זקוקים לפחות לשלושה. שניים כבר ישנם - ישראל וארה"ב". לדבריו, "עכשיו צריך לראות אם גם הפלסטינים נמצאים. בכל מקרה, כדי שיהיה לנו הסכם, צריך לעמוד על האינטרסים החיוניים שלנו. הוכחתי שאני עושה את זה, מול כל הלחצים, מול כל הטלטלות ואמשיך לעשות את זה גם כאן".