הזינוק בבנייה בשטחים: "נתניהו נותן לאובמה סטירת לחי"

על רקע נתוני הלמ"ס שלפיהם זינק מספר הבניות החדשות בשטחים בשיעור של 123%, תוקפים גורמים בשמאל את ראש הממשלה, יום לאחר שיצא לפגישה עם נשיא ארה"ב אובמה. "לא יישאר מקום לשתי מדינות", אמר מזכ"ל "שלום עכשיו". עם נחיתתו בארה"ב אמר נתניהו: "לטנגו במזרח התיכון צריך שלושה"

נתניהו ואובמה בבית הלבן. ארכיון (AP)

"זו טעות חמורה שרק תגביר את בידודה של ישראל ותגזור עליה עיצומים של הקהילה הבינלאומית". חשיפת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היום (ב') שלפיה יש שיא של עשור במספר התחלות הבנייה בשטחים, מעוררת זעם בחוגי השמאל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"על רקע הביקורת החוזרת ונישנת הן בארה"ב והן באירופה בנושא ההתנחלויות, נראה כי ישראל בחרה לסטור פומבית על פניהן של ידידותיה", אמר ח"כ נחמן שי (העבודה), בתגובה לפרסום הנתונים, שמצביעים על זינוק של 123% בבנייה בשטחים בשנה שעברה.

"ישראל מתעלמת מן הדברים החשובים, הכנים והידידותיים שמשמיעים באוזניה נשיא ארה"ב, קנצלרית גרמניה ומנהיגים ידידותיים אחרים ובוחרת בהכרה מלאה בדרך של עימות עמם", הוסיף ח"כ שי.

יו"ר מפלגתו של שי, יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי "בזמן שנתניהו יושב עם אובמה, האמת מאחורי ממשלתו מתגלה במלוא הדרה: זינוק של יותר מפי שניים בבנייה בהתנחלויות. אנחנו הולכים צעד אחד קדימה וכמה צעדים אחורה, רק שהפעם הזמן הולך ואוזל".

הרצוג מצא קווים משווים בין הבנייה לבין טקס האוסקר: "כל הכבוד לנתניהו, הוא יכול לזכות בפרס השחקן הטוב ביותר. 12 שנים של עבדות דרושות לרכוש דירה בישראל, אלא אם אתה חי מעבר לקו הירוק - זה לא סרט, זאת המציאות. נתניהו תפסיק לשקר לציבור אפשר להוריד את מחירי הנדל"ן - אתה פשוט לא רוצה".

"נתניהו יכול לזכות באוסקר". הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)

"המתנחלים הם הלובי החזק במדינה"

"עכשיו זה רשמי. ממשלת ישראל מחויבת רק לדבר אחד: בנייה בהתנחלויות", ציין מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר, שהביע ביקורת חריפה על הנתונים, על רקע יציאתו אמש של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישות בארה"ב. "לא תהליך מדיני ולא מצוקת דיור עושים רושם על ממשלת ישראל, המשאבים והבנייה הציבורית מופנים הרחב מעבר לקו הירוק. ללא הקפאת בנייה בהתנחלויות עד שיסתיים המשא ומתן לא יישאר מקום לשתי מדינות".

ח"כ איציק שמולי, חבר מפלגתם של הרצוג ושי, הדגיש כי "שוב הוכח על גבי מספרים שהמתנחלים הם הלובי החזק ביותר בממשלה, גם אצל שר האוצר. במדינה אחת יש מצוקת דיור נוראית ללא בנייה, ובמדינה שנייה הבניה חוגגת ומחלקים הטבות ומענקי בנייה".

"הפתרון למצוקת הדיור של הממשלה הוא פשוט לזנוח את עפולה, לוד, ראשל״צ וערי הקו הירוק ולהעביר את כולנו למגורים בשטחים. לאור הנתונים הללו, שיסתכל לנו בעיניים יו"ר קבינט הדיור לפיד וימשיך להגיד לנו שלא ניתן להוריד את המחירים בזמן קצר כל כך", הוסיף ח"כ שמולי.

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בתגובה לנתונים כי "הזינוק האדיר בבנייה בהתנחלויות חושף את האופן האמיתי בו רואה הממשלה את המשא ומתן עם הפלסטינים - כמסך עשן שמאפשר משיכת זמן בעוד שבשטח מקדמים סיפוח ומונעים אפשרות אמיתית להסכם. היקף הבנייה חושף גם את סדר העדיפויות האמיתי של הממשלה הזאת המחוייבת קודם כל לקידום ההתנחלות ובעלי ההון".

"ישראל מחויבת רק לבנייה בהנתחלויות" (רויטרס)

נתניהו: "צריך שלושה לטנגו במזרח התיכון"

על פי הנתונים, ב-2013 החלה בנייתן בשטחים של כ-2,534 יחידות דיור, יותר מכפול מאשר בשנת 2012, יותר מסך כך הבנייה לשנים 2012-2011 יחד.

עם נחיתתו אמש בארה"ב, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "לטנגו במזרח התיכון זקוקים לפחות לשלושה. שניים כבר ישנם - ישראל וארה"ב". לדבריו, "עכשיו צריך לראות אם גם הפלסטינים נמצאים. בכל מקרה, כדי שיהיה לנו הסכם, צריך לעמוד על האינטרסים החיוניים שלנו. הוכחתי שאני עושה את זה, מול כל הלחצים, מול כל הטלטלות ואמשיך לעשות את זה גם כאן".