רה"מ עונה לאובמה: "צריך 3 לטנגו"

לקראת הפגישה המשותפת בין רה"מ לנשיא ארה"ב שתתקיים הערב, הגיב נתניהו לאזהרותיו של אובמה לפיהן חלון הזזדמנויות המדיני הולך ונסגר. "אנחנו מעוניינים בהסדר טוב", אמר נתניהו עם נחיתתו בוושינגטון

"לטנגו הזה אנחנו זקוקים לפחות לשלושה" - כך הגיב הלילה (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נחיתתו בוושינגטון על דבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שפורסמו בסוכנות הידיעות "בלומברג". "בשלב זה רק ישראל וארצות הברית נמצאות בריקוד הזה", אמר נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צריכים לראות אם הפלסטינים גם נמצאים שם", הוסיף ראש הממשלה. "אם אנחנו רוצים הסכם צריך לעמוד על האינטרסים החיוניים שלנו. הוכחתי בעבר שאני עושה את זה ואני מקווה שנמצא פרטנר אמיתי".

בתגובה לדבריו של אובמה, לפיהם הזמן של ישראל להשגת הסכם שלום הולך ואוזל, אמר נתניהו כי "אנחנו רוצים הסדר, אבל אנחנו רוצים שהוא יהיה הסדר טוב למדינת ישראל".

אובמה: "נתניהו צריך לתפוס את הרגע"

לקראת פגישתו היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, הזהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי חלון ההזדמנויות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הולך ונסגר - וכי על הצדדים להיות נחושים ולהגיע להסכמות.

בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות הכלכלית "בלומברג", אמר אובמה כי חייבים לפתור את הסכסוך. "הבעיה הדמוגרפית לא תיפתר מאליה, ההתנחלויות מתרחבות והנשיא עבאס לא נעשה צעיר יותר. הוא הוכיח שהוא מוכן להגיע להסכם באמצעות הידברות, אנחנו לא יודעים מי יבוא במקומו", אמר.

אובמה אף מאמין שאבו-מאזן יהיה מוכן להכיר בישראל כמדינה יהודית במסגרת הסכם: "הנשיא עבאס מכיר בזכותה של ישראל להתקיים ובצרכי הביטחון שלה. זה נדיר במזרח התיכון שמנהיג ערבי מוכן לפשרות כאלה - וזו ההזדמנות שאני ומזכיר המדינה ג'ון קרי שואפים לנצל".

"עבאס לא נהיה צעיר יותר" (AP)

"ישראל הופכת ליותר מבודדת בעולם"

בריאיון התייחס אובמה בעקיפין גם לאמירות של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "ג'ון תמיד הגן על ישראל והוא מגן עליה במשך עשרות שנים", ציין אובמה. "גם כשנראה שהיא הולכת והופכת למבודדת יותר ויותר בעולם".

הנשיא אובמה, לו היו יחסים בעייתיים עם ראש הממשלה בכהונתו הראשונה, החמיא דווקא לנתניהו והביע אמון בכך שראש הממשלה מחויב לתהליך השלום. "נתניהו הוא ראש ממשלה חכם", הדגיש. "הוא קשוח, וגם אחד שמתקשר נהדר עם הסובבים אותו. הוא פוליטיקאי מוכשר ומיומן ואני מאמין באמת ובתמים ברצון שלו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

"עבאס לא נהיה צעיר יותר" (AP)
"אני גם מבין את המציאות הפוליטית המורכבת שהוא ניצב בפניה. אנשים מסתכלים מה קורה בסוריה ובלבנון, ומה שמתרחש בעזה ושואלים את עצמם: 'האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו שגבול נוסף יעבור סמוך לערים שלנו?'. הוא מתמודד עם זה - ואני מקבל את זה", אמר הנשיא.

"מה שאמרתי לנתניהו בשיחות הפרטיות שלנו הוא בדיוק מה שאמרתי בפומבי - שהמצב לא ייעשה פשוט יותר. זה לא מצב שבו אפשר להמתין - והבעיה תיעלם", אמר אובמה. "יהיו יותר פלסטינים, יהיו יותר ערבים-ישראלים ככל שהזמן יחלוף. דווקא בגלל המציאות הקשה מולה הוא מתמודד, זה בדיוק הזמן של ביבי לנצל את הרגע באופן שרק הוא יכול ולהעניק את המתנה הגדולה ביותר לדורות הבאים של הישראלים. אבל זה קשה".