אובמה מזהיר מפני כישלון השיחות: "נתניהו צריך לנצל את הרגע"

נשיא ארה"ב ברק אובמה מצייר תסריט פסימי מאוד היה ותהליך השלום בין ישראל לפלסטינים לא יוביל להסכם: הבעיה הדמוגרפית תחמיר, ישראל תהפוך מבודדת יותר – ומי יודע מי יבוא במקומו של אבו מאזן. "המצב לא יעשה פשוט יותר, אי אפשר להמתין. זה הזמן של ביבי לנצל את הרגע", אמר אובמה

אובמה ונתניהו בבית הלבן, ארכיון (AP)

לקראת פגישתו היום (ב') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, הזהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי חלון ההזדמנויות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הולך ונסגר - וכי על הצדדים להיות נחושים ולהגיע להסכמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות הכלכלית "בלומברג", אמר אובמה כי חייבים לפתור את הסכסוך. "הבעיה הדמוגרפית לא תיפתר מאליה, ההתנחלויות מתרחבות והנשיא עבאס לא נעשה צעיר יותר. הוא הוכיח שהוא מוכן להגיע להסכם באמצעות הידברות, אנחנו לא יודעים מי יבוא במקומו", אמר.

אובמה אף מאמין שאבו-מאזן יהיה מוכן להכיר בישראל כמדינה יהודית במסגרת הסכם: "הנשיא עבאס מכיר בזכותה של ישראל להתקיים ובצרכי הביטחון שלה. זה נדיר במזרח התיכון שמנהיג ערבי מוכן לפשרות כאלה - וזו ההזדמנות שאני ומזכיר המדינה ג'ון קרי שואפים לנצל".

"ישראל הופכת ליותר מבודדת בעולם"

בריאיון התייחס אובמה בעקיפין גם לאמירות של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "ג'ון תמיד הגן על ישראל והוא מגן עליה במשך עשרות שנים", ציין אובמה. "גם כשנראה שהיא הולכת והופכת למבודדת יותר ויותר בעולם".

הנשיא אובמה, לו היו יחסים בעייתיים עם ראש הממשלה בכהונתו הראשונה, החמיא דווקא לנתניהו והביע אמון בכך שראש הממשלה מחויב לתהליך השלום. "נתניהו הוא ראש ממשלה חכם", הדגיש. "הוא קשוח, וגם אחד שמתקשר נהדר עם הסובבים אותו. הוא פוליטיקאי מוכשר ומיומן ואני מאמין באמת ובתמים ברצון שלו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

"זה בדיוק הזמן לנצל את הרגע"

"עבאס לא נהיה צעיר יותר" (AP)
"אני גם מבין את המציאות הפוליטית המורכבת שהוא ניצב בפניה. אנשים מסתכלים מה קורה בסוריה ובלבנון, ומה שמתרחש בעזה ושואלים את עצמם: 'האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו שגבול נוסף יעבור סמוך לערים שלנו?'. הוא מתמודד עם זה - ואני מקבל את זה", אמר הנשיא.

"מה שאמרתי לנתניהו בשיחות הפרטיות שלנו הוא בדיוק מה שאמרתי בפומבי - שהמצב לא ייעשה פשוט יותר. זה לא מצב שבו אפשר להמתין - והבעיה תיעלם", אמר אובמה. "יהיו יותר פלסטינים, יהיו יותר ערבים-ישראלים ככל שהזמן יחלוף. דווקא בגלל המציאות הקשה מולה הוא מתמודד, זה בדיוק הזמן של ביבי לנצל את הרגע באופן שרק הוא יכול ולהעניק את המתנה הגדולה ביותר לדורות הבאים של הישראלים. אבל זה קשה".