דיווח: ארה"ב לוחצת על ישראל "להפסיק החיסולים באירן"

על רקע פגישתם מחר של נתניהו ואובמה והמחלוקת בנוגע להסכם עם אירן, מדווחת רשת CBS מפי גורמי מודיעין ישראלים כי בוושינגטון מפעילים לחץ להפסיק את ההתנקשויות במדעני הגרעין האירנים. לפי הדיווח, נתניהו הורה באחרונה למוסד להתמקד בהבאת ראיות לכך שטהרן מפרה את ההסכם עם המערב

אובמה ונתניהו, ארכיון (עמוס בן גרשום, לע"מ)

בעוד שראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא הבוקר (א') לביקור בן שישה ימים בארצות הברית, דיווח העיתונאי דן רביב מרשת CBS האמריקנית כי מקורות המקורבים לגורמי מודיעין ישראלים, ציינו באחרונה כי הממשל האמריקני מפעיל לחץ על ישראל וגורמים בתוכו "יותר מרמזו להפסיק את חיסולי מדעני הגרעין באירן". לדיווח אין כל התייחסות מטעם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יצוין, כי פעולות החיסול שמיוחסות על ידי אירן לישראל מעולם לא אושרו על ידה או זכו להתייחסות כלשהי מגורמים רשמיים. על פי הדיווח, מטרת ההתנקשויות הייתה להאט את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. עד היום חוסלו לפחות חמישה מדענים אירנים, רובם על ידי מטעני חבלה שהוטמנו במכוניותיהם, עת היו בדרכם לעבודה. באופן מדהים, המתנקשים מעולם לא נתפסו.

אחת ההערכות, על פי הדיווח ברשת CBS, היא שהמתנקשים מתגוררים בדירות מסתור בתוך שטח אירן. נוסף על הרמיזות הבולטות של ממשל אובמה כלפי ישראל, נטען כי "בכירי מוסד הגיעו למסקנה שהמבצעים הפכו מסוכנים מדי; הם לא רוצים שהמרגלים הטובים ביותר שלהם ייתפסו וייתלו".

על פי הדיווח, מקורות מסרו כי "נתניהו הורה באחרונה למוסד להתמקד במצוד - באירן ומחוצה לה - אחר ראיות שיוכיחו כי הרפובליקה האסלאמית מרמה את הקהילה הבינלאומית בכל הנוגע להסכם הגרעין שנחתם בנובמבר בשנה שעברה".

מחר: נתניהו ואובמה ייפגשו בבית הלבן

בצל הפרסום בארצות הברית, ייפגש מחר נתניהו עם הנשיא אובמה בבית הלבן. במוקד פגישתם של השניים - המגעים בין ישראל לרשות הפלסטינית. בוושינגטון מעוניינים לנצל את ביקור נתניהו על מנת לגשר על הפערים בין הצדדים ולנסות לגבש הסכמה לקראת חתימה על הסכם מסגרת.

עיתוי הפגישה - בעיצומו של המשבר באוקראינה - מפחית את מידת המעורבות של אובמה בעניין. נתניהו ימשיך את הביקור בנאום בוועידת איפא"ק בוושינגטון, ולאחר מכן יטוס לסדרת פגישות בלוס אנג'לס. ביום שישי ישוב ראש הממשלה לישראל.