דיווח: "אובמה ילחץ על נתניהו לחתום על הסכם המסגרת"

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" טוען כי הנשיא אובמה יציג בפני נתניהו את הסכם המסגרת כבר בשבוע הבא, וידרוש ממנו להסכים לתנאים, ובהמשך החודש יבקש מאבו מאזן לפעול באותו אופן. מקור אמריקני העריך כי "עכשיו זה זמן טוב עבור אובמה להתערב בשיחות"

לחץ אמריקני? אובמה ונתניהו (AP)

זירוז לשיחות השלום - או אולטימטום? ה"ניו יורק טיימס" האמריקני מדווח הבוקר (ה') כי אובמה ילחץ בתחילת השבוע על נתניהו להסכים ל"מסגרת עבודה" בין הצדדים, לקראת סיבוב מכריע בשיחות השלום, בתיווכו של מזכיר המדינה ג'ון קרי. ראש הממשלה נתניהו צפוי להגיע לבית הלבן ביום שני הבא, לפי הדיווח בעיתון, ויועציו של אובמה טענו כי אובמה מתכוון "לצלול לעומקם של מאמצי התיווך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב העיתון מארק לנדלר הוסיף כי בהמשך חודש מרס יפגוש אובמה את אבו מאזן על מנת להציג בפניו את אותה הצעה. הגורמים בבית הלבן הסבירו כי מטרת הפגישות הללו היא להכריז על הסכם המסגרת עד סוף חודש אפריל - בו תפוג מסגרת הזמן שהוקצבה מראש לשיחות.

גורמים בממשלה הדגישו כי הסכם המסגרת יעסוק בכל הסוגיות המרכזיות בתהליך, למרות שנתניהו ואבו מאזן יוכלו להגיש הסתייגויות שיכללו בהסכם המסגרת. בין השאר, נטען בעיתון, הסכם המסגרת יעסוק בהקמת אזור ביטחון בבקעת הירדן, שיוגן באמצעות מערכות אלקטרוניות מתקדמות ומל"טים.

"עיתוי טוב עבור אובמה להתערב"

עוד ציין הכתב כי אובמה נמנע עד כה מהתערבות משמעותית בשיחות, אך כעת החליט לפעול באופן אישי על מנת למנוע משיחות השלום לקרוס, כפי שקרה בשנת 2010 בתקופת כהונתו הראשונה. "מאז היבחרותו מחדש לפני כשנה, הותיר אובמה את השיחות בידיו של קרי, שהוביל להתקדמות גדולה, וכעת זהו עיתוי טוב עבור אובמה להתערב", אמר מקור בכיר בבית הלבן לכתב.

מקורות נוספים טענו כי הכשלון בהתנעת המשא ומתן בשנים 2010-2011, לצד המחלוקת על תכנית הגרעין האירנית והמתיחות בין נתניהו לאובמה, הוביל לדחיקת החשיבות של המשא ומתן בעיני נשיא ארה"ב, שסובל לאחרונה מירידה בשיעורי התמיכה שלו בציבור האמריקני.

המו"מ יימשך. מזכיר המדינה קרי (חדשות 2)

"אני מקווה שאנו לא מבזבזים את הזמן"

קודם לכן ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס את מזכיר המדינה קרי, שהעריך כי השיחות בין ישראל לפלסטינים יתארכו מעבר לסוף חודש אפריל, באמצעות הסכם המסגרת. 

"במשך חודשים, אנחנו מנסים להשיג הסכם מסגרת. אנחנו מבינים כי אפשר להשיג הסכם כזה במסגרת הזמן שהקצבנו", אמר קרי לעיתונאים במה שנראה כהודאה ראשונה של מזכיר המדינה שהסכם סופי לא יהיה על השולחן בסוף אפריל.

"אנו מנסים להגיע להסכם מסגרת, ואם השתמשנו בשבעת החודשים האחרונים כדי להגיע להבנה שהצדדים מסוגלים לעצב מסגרת למשא ומתן הסופי, אנו ניכנס בהמשך למשא ומתן לקראת הסכם קבע", הוסיף קרי. "לכן, אני לא חושב שמישהו צריך להיות מודאג אם יהיו עוד תשעה חודשים (של משא ומתן) או כמה זמן שזה הולך להיות כדי לסיים את מה שעדיין לא הוסכם", מר.

בכירים אמריקנים סירבו, לאחר דבריו, להגיב אילו נושאים ייכנסו להסכם המסגרת, מתוך השורה הארוכה של הנושאים הבעייתיים שעומדים במחלוקת בין ישראל לפלסטינים ביניהם נושא הגבולות, הביטחון, הפליטים ומעמד ירושלים. "לא הייתי דוחף את הצדדים אם לא הייתי חושב שזה שווה", אמר מזכיר המדינה. "אני מקווה שאנחנו לא מבזבזים את הזמן", הוסיף.

הצעת ארה"ב: בירה פלסטינית בבית חנינא

העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח הלילה כי בשבוע שעבר נערכה פגישה קשה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבין מזכיר המדינה האמריקני קרי בפאריס. על פי הדיווח, אבו מאזן הגיב בזעם כאשר קרי הציג בפניו עמדה שלדעתו נוטה לטובת הצד הישראלי. הפגישה הסתיימה ביוזמת אבו מאזן, שהוזמן על ידי האמריקנים להגיע לבית הלבן להיפגש עם הנשיא אובמה לדון בהצעה האמריקנית.

אולם מה שהביא לפיצוץ הפגישה יותר מהכל, הייתה ההצעה שהביא קרי לפיה שכונת בית חנינא שבמזרח ירושלים תהיה בירת מדינת פלסטין העתידית ולא מזרח העיר כולה כפי שדורשים הפלסטינים. על פי הדיווח, אבו מאזן רתח מכעס והשיב לקרי כי הצעותיו הן בגדר "טירוף".

אבו מאזן קטע את הפגישה בזעם ושלח את קרי לבצע תיקונים ולשוב עם הצעה אחרת."אני רוצה מדינה פלסטינית שלא תהיה מפורזת מנשק", דרש אבו מאזן אך קרי סירב לדרישתו. קרי הזמין את אבו מאזן לפגישה עם אובמה בבית הלבן כדי לדון בהצעה האמריקנית.