קרי: המו"מ יתארך מעבר לאפריל

כשחודשו שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים בקיץ האחרון, קבע מזכיר המדינה כי השיחות יימשכו 9 חודשים. כעת מודה קרי שעם תום המועד, בסוף אפריל, לא יהיה הסכם סופי בין הצדדים – אך הוא פועל כדי שייחתם הסכם מסגרת בתקופת הזמן הזאת. "לא צריך להיות מודאגים אם יהיו עוד 9 חודשים כדי לסכם את מה שלא הוסכם", אמר קרי

המו"מ יימשך. מזכיר המדינה קרי (חדשות 2)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מודה כי הוא מקווה שעם סיום תאריך היעד למשא ומתן הישראלים והפלסטינים יסכימו רק על הסכם מסגרת, ולא ייחתם הסכם סופי בין הצדדים. המשא ומתן היה אמור להסתיים ב-29 לאפריל, אך נראה כי הוא יוארך לתקופה של תשעה חודשים או יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשחודשו שיחות השלום בין הצדדים, ביולי 2013, אמר קרי כי המטרה היא להביא להסכם שיסיים את הסכסוך עם תום תקופת המשא ומתן שנקצבה לתשעה חודשים, ותסתיים כאמור בסוף אפריל. כשהתאריך הזה הולך ומתקרב, נראה כי האמריקנים מוותרים על המטרה להשיג הסכם סופי, והם מתמקדים בניסיון להשיג הסכם מסגרת בלבד.

"במשך חודשים, אנחנו מנסים להשיג הסכם מסגרת. אנחנו מבינים כי אפשר להשיג הסכם כזה במסגרת הזמן שהקצבנו", אמר קרי לעיתונאים במה שנראה כהודאה ראשונה של מזכיר המדינה שהסכם סופי לא יהיה על השולחן בסוף אפריל.

"אני מקווה שאנו לא מבזבזים את הזמן"

"אנו מנסים להגיע להסכם מסגרת, ואם השתמשנו בשבעת החודשים האחרונים כדי להגיע להבנה שהצדדים מסוגלים לעצב מסגרת למשא ומתן הסופי, אנו ניכנס בהמשך למשא ומתן לקראת הסכם קבע", הוסיף קרי. "לכן, אני לא חושב שמישהו צריך להיות מודאג אם יהיו עוד תשעה חודשים (של משא ומתן) או כמה זמן שזה הולך להיות כדי לסיים את מה שעדיין לא הוסכם", מר.

בכירים אמריקנים סירבו, לאחר דבריו, להגיב אילו נושאים ייכנסו להסכם המסגרת, מתוך השורה הארוכה של הנושאים הבעייתיים שעומדים במחלוקת בין ישראל לפלסטינים ביניהם נושא הגבולות, הביטחון, הפליטים ומעמד ירושלים. "לא הייתי דוחף את הצדדים אם לא הייתי חושב שזה שווה", אמר מזכיר המדינה. "אני מקווה שאנחנו לא מבזבזים את הזמן", הוסיף.

הצעת ארה"ב: בירה פלסטינית בבית חנינא

העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח הלילה כי בשבוע שעבר נערכה פגישה קשה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבין מזכיר המדינה האמריקני קרי בפאריס. על פי הדיווח, אבו מאזן הגיב בזעם כאשר קרי הציג בפניו עמדה שלדעתו נוטה לטובת הצד הישראלי. הפגישה הסתיימה ביוזמת אבו מאזן, שהוזמן על ידי האמריקנים להגיע לבית הלבן להיפגש עם הנשיא אובמה לדון בהצעה האמריקנית.

אולם מה שהביא לפיצוץ הפגישה יותר מהכל, הייתה ההצעה שהביא קרי לפיה שכונת בית חנינא שבמזרח ירושלים תהיה בירת מדינת פלסטין העתידית ולא מזרח העיר כולה כפי שדורשים הפלסטינים. על פי הדיווח, אבו מאזן רתח מכעס והשיב לקרי כי הצעותיו הן בגדר "טירוף". אבו מאזן קטע את הפגישה בזעם ושלח את קרי לבצע תיקונים ולשוב עם הצעה אחרת."אני רוצה מדינה פלסטינית שלא תהיה מפורזת מנשק", דרש אבו מאזן אך קרי סירב לדרישתו. קרי הזמין את אבו מאזן לפגישה עם אובמה בבית הלבן כדי לדון בהצעה האמריקנית.