דיווח: פגישה בין אבו מאזן לקרי הסתיימה בפיצוץ

גורמים פלסטינים מדווחים כי בפגישה שהתקיימה לפני כשבוע בפאריס בין מזכיר המדינה ליו"ר הרשות הפלסטינית איים אבו מאזן "להפוך שולחנות" ושלח את קרי לחזור לארה"ב כדי לנסח הצעה מחודשת. בכירים ברשות אמרו: "ההצעה האמריקנית - טירוף"

פוצץ את הפגישה בזעם. קרי ואבו מאזן (רויטרס)

העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח כי בשבוע שעבר נערכה פגישה קשה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבין מזכיר המדינה האמריקני קרי בפאריס. על פי הדיווח, אבו מאזן הגיב בזעם כאשר קרי הציג בפניו עמדה שלדעתו נוטה לטובת הצד הישראלי. הפגישה הסתיימה ביוזמת אבו מאזן, שהוזמן על ידי האמריקנים להגיע לבית הלבן להיפגש עם הנשיא אובמה לדון בהצעה האמריקנית.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מקורות פלסטיניים המצוטטים בידיעה מספרים כי לאחר ששמע את הצעת קרי רתח אבו מאזן מכעס ואיים "להפוך שולחנות". על פי הכתוב בעיתון, ההצעה כוללת הכרה בישראל כמדינה יהודית, השארת בקעת הירדן בריבונות ישראלית ועל נוכחות של כוח בינלאומי בשטחה של המדינה הפלסטינית העתידית. בנוסף לכך, קרי לחץ על אבו מאזן שיסכים לסיפוח של 10 התנחלויות ישראליות במסגרת חילופי שטחים. הדיווח לא אושר באופן רשמי על ידי הרשות הפלסטינית.

דבר נוסף שעורר את זעמו של אבו מאזן, כך על פי הדיווח, היה הסעיף לפיו קרי לא מתכוון להסתייע בצד שלישי שיהיה אמון על שמירת הביטחון. על פי המתווה הנוכחי שהוצג, בכוונתו לאפשר השארת כוחות צבא ישראלים בשטחה של המדינה הפלסטינית שהם יקחו את החלק העיקרי בשמירה על הביטחון, ולא כוח זר, של חיילי נאט"ו או או"ם למשל. בתגובה לכך, איים יו"ר הרשות לחזור בו מהגמישות שנקט, לטענתו, כדי לגרום להצלחת המאמץ האמריקני להביא לשלום.

הצעת ארה"ב: בירה פלסטינית בבית חנינא

אולם מה שהביא לפיצוץ הפגישה יותר מהכל, הייתה ההצעה שהביא קרי לפיה שכונת בית חנינא שבמזרח ירושלים תהיה בירת מדינת פלסטין העתידית ולא מזרח העיר כולה כפי שדורשים הפלסטינים. על פי הדיווח, אבו מאזן רתח מכעס והשיב לקרי כי הצעותיו הן בגדר "טירוף". אבו מאזן קטע את הפגישה בזעם ושלח את קרי לבצע תיקונים ולשוב עם הצעה אחרת."אני רוצה מדינה פלסטינית שלא תהיה מפורזת מנשק", דרש אבו מאזן אך קרי סירב לדרישתו. קרי הזמין את אבו מאזן לפגישה עם אובמה בבית הלבן כדי לדון בהצעה האמריקנית.

בנושא בקעת הירדן, הפערים בין הצד הישראלי לפלסטיני אינם מתמקדים רק במספר השנים בהם ישראל תהיה נוכחת בבקעה, אלא במה שיקרה אחרי הנסיגה הישראלית מהאזור. ראש הממשלה נתניהו מעוניין בסידור ביטחוני קבוע וארוך טווח שיתבסס על נוכחות צה"ל וימנע הברחות נשק וחדירת מחבלים. אבו מאזן לעומת זאת, מתנגד לכך נחרצות אך מסכים לנוכחות של חיילי נאט"ו.