הפרלמנט בירדן: לגרש את שגריר ישראל

בירדן זועמים על הדיון שנערך בכנסת אודות מימוש הריבונות בהר הבית וממשיכים בפעולות מחאה. אחרי הקריאה לבטל את הסכם השלום עם ירדן, הצביעו המחוקקים פה אחד בעד גירוש השגריר מהממלכה. לצעד אין משמעות אופרטיבית - ללא אישור השלטונות

הקרב על הריבונות. ארכיון (חדשות 2)

אחרי הקריאות לבטל את הסכם השלום בין המדינות, בעקבות הדיון על מימוש הריבונות בהר הבית, הפרלמנט הירדני הצביע פה אחד היום (ד') בעד גירוש שגריר ישראל בממלכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בצעד מחאה של הפרלמנט על הדיון בכנסת שיזמו ח"כים מהימין , אולם אין לו כל משמעות אופרטיבית - ללא אישור מהשלטונות בממלכה. גם בשנה שעברה נערכה הצבעה דומה.

אתמול דיווח ה"גרדיאן" הבריטי כי גורמים אסלאמיים באופוזיציה הירדנית הביעו זעמם בעקבות הדיון שיזם ח"כ משה פייגלין (ליכוד-ביתנו) בדרישה להעביר את הריבונות מהשטח הטעון לידי ישראל. "אנו קוראים להישמע לקולות בעם ולהקפיא את הסכם השלום עם ישראל", קראו אנשי החזית האסלאמית באתר האינטרנט שלהם.

על אף שהדיון בכנסת הסתיים ללא כל הצבעה, חברי הפרלמנט מטעם מפלגות האופוזיציה בירדן טענו כי עצם הוויכוח בנושא מחייב נקיטת פעולה. "הדיון שהתקיים מלמד על כך שהמדיניות הירדנית מול ישראל נכשלה", אמרו הנציגים.

צעד מחאה בפרלמנט. ארכיון (AP)

"מפוצצים היחסים עם העולם המוסלמי"

אתמול דנה הכנסת בהצעה לסדר היום שהגיש ח"כ פייגלין בטענה ששליטת המוסלמים ב"סלע קיומנו היא פגיעה אנושה בלגיטימיות הריבונות של ישראל בירושלים". הדיון הסוער עורר הדים בקרב חלק מחברי הכנסת של השמאל, שטענו שהדיון מהווה פרובוקציה שמנסה לפגוע במשא ומתן. חברי כנסת רבים מהמפלגות הערביות יצאו מהדיון במחאה.

פייגלין קרא בפתח הדיון לחברי הכנסת לעלות איתו להר הבית: "אני אראה לכם כיצד מתגוללים שם בעפר שרידי מקדש שלמה, ושרידי מקדש עולי בבל - אם כך אנו מתייחסים למקור - אולי אדוני היו"ר, נזמין את אנשי התחזוקה ונפרק את המנורה. מאחורי גבו של העם ויתרנו על כל שריד של ריבונות ישראל בהר. כל ארגון טרור יכול להניף שם את דגלו, אך דגל ישראל? הס מלהזכיר. ופרק תהילים הוא עילה למעצר. אפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד. אני לא מכיר שום מדינה בעולם שהמדינה אומרת ליהודים להוריד את הכיפה, והנה זה קורה בלב ליבה של בירת ישראל".

פייגלין הוסיף כי "למרבה התדהמה, זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר הבית. בלי ההר אין בית, לא בתל אביב, לא בחיפה ולא בשום מקום אחר. אין תכלית ואין ייעוד לקיומנו הריבוני בארץ כולה". בסוף דבריו קרא ח"כ פייגלין לראש הממשלה "לממש את ריבונותה המלאה של מדינת ישראל בהר הבית כולו ולהפסיק באופן מיידי את הרס העתיקות בהר הבית, והשמדת עברנו ההיסטורי בידי אויבינו. הר הבית בידינו חברים יקרים אם תרצו זו לא תהיה רק אגדה!" 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) טענה כי "אין חולק שליהודים יש זכות לעלות להר הבית ויש הבחנה בין הזכות לבין מימוש הזכות. מי שעומד כאן מעל הדוכן הכנסת עושה פרובוקציה שיש לה רק מטרה אחת והיא לפוצץ את יחסי ישראל והעולם המוסלמי, ולטרפד את המשא ומתן המדיני. מי שקורא בנקודה הרגישה הזו לעלות להר זורק את הגפרור שיצית את חבית אבק השריפה".