זעם בירדן בעקבות הדיון על הר הבית: "להקפיא ההסכם עם ישראל"

לאחר שבכנסת התקיים דיון סוער בשאלת הריבונות הישראלית בהר הבית, ביוזמתו של ח"כ פייגלין, האופוזיציה בירדן קוראת להקפאת הסכם השלום. "המדיניות מול ישראל הוכחה ככושלת, אנו קוראים לממשל להיענות לקריאות העם", טענו גורמים אסלאמיים באופוזיציה

הדיון בריבונות עורר סערה (רויטרס)

הדיון הסוער בכנסת הגיע עד ירדן: לאחר שחברי הכנסת מהימין יזמו דיון בקריאה למימוש הריבונות בהר הבית על ידי ישראל, גורמים באופוזיציה הירדנית דורשים לבטל את הסכם השלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח ב"גרדיאן" הבריטי, גורמים אסלאמיים באופוזיציה הירדנית הביעו זעמם בעקבות הדיון שיזם ח"כ משה פייגלין (ליכוד-ביתנו) בדרישה להעביר את הריבונות מהשטח הטעון לידי ישראל. "אנו קוראים להישמע לקולות בעם ולהקפיא את הסכם השלום עם ישראל", קראו אנשי החזית האסלאמית באתר האינטרנט שלהם.

על אף שהדיון בכנסת הסתיים ללא כל הצבעה, חברי הפרלמנט מטעם מפלגות האופוזיציה בירדן טענו כי עצם הוויכוח בנושא מחייב נקיטת פעולה. "הדיון שהתקיים מלמד על כך שהמדיניות הירדנית מול ישראל נכשלה", אמרו הנציגים.

"תעלו איתי להר הבית". ח"כ פייגלין (חדשות 2)

"שליטת מוסלמים - פגיעה בריבונות"

אתמול (ג') דנה הכנסת בסוגיית הריבונות על הר הבית. ח"כ פייגלין הגיש הצעה לסדר היום בטענה ששליטת המוסלמים ב"סלע קיומנו היא פגיעה אנושה בלגיטימיות הריבונות של ישראל בירושלים". הדיון הסוער עורר הדים בקרב חלק מחברי הכנסת של השמאל, שטענו שהדיון מהווה פרובוקציה שמנסה לפגוע במשא ומתן. חברי כנסת רבים מהמפלגות הערביות יצאו מהדיון במחאה.

פייגלין קרא בפתח הדיון לחברי הכנסת לעלות איתו להר הבית: "אני אראה לכם כיצד מתגוללים שם בעפר שרידי מקדש שלמה, ושרידי מקדש עולי בבל - אם כך אנו מתייחסים למקור - אולי אדוני היו"ר, נזמין את אנשי התחזוקה ונפרק את המנורה. מאחורי גבו של העם ויתרנו על כל שריד של ריבונות ישראל בהר. כל ארגון טרור יכול להניף שם את דגלו, אך דגל ישראל? הס מלהזכיר. ופרק תהילים הוא עילה למעצר. אפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד. אני לא מכיר שום מדינה בעולם שהמדינה אומרת ליהודים להוריד את הכיפה, והנה זה קורה בלב ליבה של בירת ישראל".

פייגלין הוסיף כי "למרבה התדהמה, זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר הבית. בלי ההר אין בית, לא בתל אביב, לא בחיפה ולא בשום מקום אחר. אין תכלית ואין ייעוד לקיומנו הריבוני בארץ כולה". בסוף דבריו קרא ח"כ פייגלין לראש הממשלה "לממש את ריבונותה המלאה של מדינת ישראל בהר הבית כולו ולהפסיק באופן מיידי את הרס העתיקות בהר הבית, והשמדת עברנו ההיסטורי בידי אויבינו. הר הבית בידינו חברים יקרים אם תרצו זו לא תהיה רק אגדה!" 

ח"כ מירי רגב, ממפלגתו של פייגלין, מחתה בדיון על העובדה ש"מוסלמי יכול לקרא בשפתו ובקול רם את התפילה, שמשמעותה המשפט אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא נביאו ושליחו. מדוע יהודי אינו יכול לעלות להר הבית ולקרוא בקול רם שמע ישראל אדוני אלוהינו אדוני אחד? מי שיוותר על הר יישאר בלי הבית. צריך לפתוח את ההר לכולם בדיוק כמו מערת המכפלה". 

"למה לשרוף את הבית? זו פרובוקציה"

לעומתם, ח"כ יצחק כהן (ש"ס) הדגיש כי יש איסור חמור לעלות להר הבית, וטען כי ההצעה מהווה נזק עצום: "האיסור הוא מפורש וברור. אנחנו לא מקבלים פסיקות מרגב או חוטובלי". כהן ציין כי עליית אריאל שרון להר הבית הובילה לשפיכות דמים באינתיפאדה השנייה: "כמה הרוגים יהיו מההצעה הזו? זו בדיוק אותה תבערה שהצית שרון".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) טענה כי "אין חולק שליהודים יש זכות לעלות להר הבית ויש הבחנה בין הזכות לבין מימוש הזכות. מי שעומד כאן מעל הדוכן הכנסת עושה פרובוקציה שיש לה רק מטרה אחת והיא לפוצץ את יחסי ישראל והעולם המוסלמי, ולטרפד את המשא ומתן המדיני. מי שקורא בנקודה הרגישה הזו לעלות להר זורק את הגפרור שיצית את חבית אבק השריפה".

לעומתה, ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) טענה כי "הבית האמיתי שלנו חרב ואנחנו נותנים לו להמשיך להיות כך, כשמשחקים ברחבת הרב הבית משחקי כדורגל ופיקניקים, והערבים עושים שם את הצרכים שלהם. ריבונות ישראל לא יכולה להתקיים רק בבניין הזה והיא צריכה להיות גם על הר הבית".

ח"כ איתן כבל (העבודה) קרא להצעתו של פייגלין "בלוף", ושיבח את חברי הכנסת הערבים, ש"הבינו את ההצגה ויצאו". "למה לשרוף את הבית? גם אני רוצה את ארץ הבחירה, אבל ההבדל הוא שאני באמת מאמין בביאת המשיח, אבל אתם שנושאים כיפה על הראש כנראה לא מאמינים".