שידור חי: פרס מעניק למרקל את עיטור הנשיא

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל זוכה לעיטור האזרחי הגבוה ביותר המוענק בישראל - עיטור הנשיא אותה מעניק לה נשיא המדינה שמעון פרס. השניים יישאו גם נאומים מדיניים. חברי ועדת הפרס נימקו את הבחירה: "מרקל הציבה את מחויבותה הבלתי מתפשרת של גרמניה לביטחון ישראל בראש סדר העדיפויות"

מרקל ופרס, ארכיון (רויטרס)

אות כבוד לקנצלרית גרמניה: נשיא המדינה העניק היום (ג') לאנגלה מרקל את "עיטור הנשיא", העיטור האזרחי הגבוה ביותר המוענק בישראל. בטקס הענקת העיטור, יישאו נשיא המדינה והקנצלרית נאומים מדיניים. את הטקס אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במעמד הענקת אות הכבוד, התייחס הנשיא פרס  למחויבותה של מרקל ליחסים עם ישראל, על רקע ההיסטוריה בין שני העמים. "גרמניה, תחת הנהגתך, אינה שוכחת ואינה מנסה להשכיח את העבר הקשה, את השואה", אמר פרס. "מנהיגותך אינה פוסקת מלהניח לבנים חדשות על בּניינו של עתיד חדש. את ניצבת בעוז מול כל תופעה של אנטישמיות. את מסייעת בהתמדה לישראל להגיע למלוא תקומתה. אינך נרתעת מלהשמיע קול מוסרי וצלול הן בזירה הפנימית והן בזירה הבינלאומית, כנגד כל גילוי של גזענות".

"באתי להשמיע באוזנייך את ההערכה העמוקה שארצי ועמי רוחשים לך, למדיניותך, לעמדתך האמיצה לימין ישראל. בשעת סכנה ובקידום השלום", אמר בפני מרקל. "איחוד האירופי, במוסדות האו"ם ובזירה הגלובלית, מחויבותך לביטחונה של ישראל ולקידום השלום, היא כחקוקה בסלע".

"סיפקת לנו כלים הדרושים להגנה עצמית"

פרס הודה למרקל על שהרחיבה את הקשרים הכלכליים בין המדינות. "העמקת את שיתוף הפעולה המדעי, לא היססת לספק לנו את הכלים הדרושים להגנה עצמית, והתייצבת מול האיום האירני. דברייך נקיים מגמגום ויש בהם את הצלילות של היושר. הם גם מבטאים בעוצמה את עמדותינו בנושא זה".

בהמשך פנה פרס לקאנצלרית והודה לה על תמיכתה בתהליך המדיני. "אני יודע שאת עוקבת מקרוב ותומכת בהתמדה בתהליך השלום בינינו לבין הפלסטינים", אמר פרס. "את מאמינה, ואנחנו מאמינים, שאין תחליף לשלום ושאסור שייכשל. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מנהל עכשיו את המו"מ שהתחדש בינינו לבין הפלסטינים. אסור שתהליך זה ייעצר, ולתמיכתך בו יש חשיבות רבה. המו"מ נמצא ברגע זה בצומת הכרעות. אני מאמין שהפערים בין הצדדים ניתנים לגישור. רובם המכריע של אזרחי ישראל רוצים בשלום ותומכים בפתרון שתי המדינות לשני העמים. אני מאמין שאפשר להגיע לשלום. אין לאף עם, ואין לאזור כולו אלטרנטיבה טובה יותר מזו של השלום".

"מנהיגה בעלת אמות מוסר עמוקות"

את ההחלטה על הענקת העיטור קיבל הנשיא פרס בעצתם של חברי הוועדה לעיטור הנשיא בראשותו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, ונשיאה החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון.

"אנגלה מרקל היא מנהיגה יוצאת דופן בעלת סולם ערכים גבוה ואמות מוסר עמוקות ויוצאות דופן הבאים לידי ביטוי, בין היתר, ביחסה החם והידידותי למדינת ישראל ולעם היהודי", נכתב בנימוקים להענקת הפרס. "הקנצלרית מהווה דוגמא ומופת בקידום החינוך כנגד אנטישמיות, גזענות ושנאת האחר".

חברי הוועדה הוסיפו כי "מרקל הציבה את מחויבותה הבלתי מתפשרת של גרמניה לביטחון ישראל בראש סדר העדיפויות של היחסים בין המדינות, על ידי הרחבת שיתופי הפעולה המודיעיניים והאסטרטגיים בין ישראל לגרמניה אשר זינקו לשיאים חדשים תחת הממשלה בראשותה".