הקונגרס האמריקני: סיוע לפלסטינים רק בתמורה להפסקת ההסתה

ועדת ההקצבות של הקונגרס בארצות הברית אישרה חוק הכורך בין העברת הסיוע הכספי לרשות הפלסטינית - להפסקת ההסתה. החוק, שצפוי לעבור את אישור הקונגרס מתנה את העברת הסיוע העומד על מיליוני דולרים בשנה בהפסקה או לחילופין בהפחתה משמעותית של ההסתה ברחבי הרשות

סיוע תמורת הפסקת ההסתה, ארכיון (רויטרס)

האמריקנים מתגייסים למאבק בהסתה ברשות הפלסטינית: ועדת ההקצבות של הקונגרס בארצות הברית אישרה חוק לפיו סיוע אמריקני לרשות יותנה בהפסקה - או לפחות בהפחתה משמעותית של ההסתה נגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוועדה אישרה חוק לפיו הסיוע האמריקני, שעומד כיום על מאות מיליוני דולרים בשנה, יועבר להנהגת הרשות רק אם תחול ירידה משמעותית בהיקף ההסתה. לפי החוק החדש, מתן הסיוע יותנה בדיווח מהימן על ירידה ברמת ההסתה במסגרות שונות ברשות הפלסטינית.

בארצות הברית מעריכים כי החוק צפוי לעבור ברוב גדול בהצבעה בקונגרס. השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, שוחח עם חברי הקונגרס האמריקני והביע את הערכתו בנוגע ליוזמת החקיקה.

"נפגשתי השבוע עם חברי הקונגרס והודיתי להם על יוזמת החוק שנועדה להפסיק את ההסתה ברשות הפלסטינית", אמר שטייניץ. "יוזמת החוק תתנה את הסיוע שארצות הברית מעניקה לרשות הפלסטינית בהפסקה או לפחות בהפחתה משמעותית של רמת ההסתה נגד ישראל".

החוק צפוי לעבור את אישור הקונגרס (רויטרס)

"ישראל העבירה תנאים לוועדה למניעת הסתה"

במהלך השבוע דווח כי ישראל העבירה לידי האמריקנים את התנאים לחידוש פעילות ועדה המשותפת למניעת הסתה, זאת אחרי שהפלסטינים הציעו לטפל בנושא הזוכה לתשומת לב נרחבת של ישראל בדיוני המשא ומתן. קודם לכן פורסם כי הפלסטינים הציעו לחדש את פעילות הוועדה - אולם בישראל סירבו על פי הפרסומים להצעה.

בישראל לא הסכימו אז להצעה הפלסטינית מחשש שפעילות הוועדה תתבצע על פי המתכונת שבה פעלה בשנות ה-90'. בישראל טענו כי הצעה שכזו מהווה ניסיון למשיכת זמן ואף באמצעי להפסקת הביקורת הישראלית והאמריקנית על התנהלות הפלסטינים במסגרת התהליך המדיני.

לחדשות 2 נודע כי ישראל מצידה, הציבה שני תנאים לחידוש פעילותה של המשותפת נגד ההסתה. השר יובל שטייניץ הבהיר בהזדמנויות שונות בפני האמריקנים כי ישראל תהיה מוכנה לחידוש פעילות הוועדה, אם הם יהיו מוגבלים בזמן ומכוונני תוצאה, כלומר, הגבלת הדיונים לחודשיים תוך התחייבות שבסופן יתברר האם יש תוצאות מעשיות לוועדה או שמדובר רק בדיבורי סרק. התנאי השני שהובא בפני האמריקנים הוא התמקדות הוועדה בכלי התקשורת הפלסטינים הרשמיים הכפופים ישירות לאבו מאזן. השר שטייניץ אמר לאמריקנים כי "רק כך נוכל לבחון האם יש כוונה להפסיק את ההסתה באמת או רק לדבר על זה מבלי לעשות דבר". בישראל ובארצות הברית ממתינים לתשובת הפלסטינים בנושא.