פרס יעניק למרקל את "עיטור הנשיא"

בטקס קבלת פנים שייערך בבית הנשיא בשבוע הבא, יעניק נשיא המדינה לקנצלרית גרמניה את העיטור האזרחי הגבוה ביותר בישראל, זאת בשל "מחויבותה הבלתי מתפשרת לביטחון ישראל וקידום החינוך נגד האנטישמיות"

פרס ומרקל. ארכיון (רויטרס)

נשיא המדינה שמעון פרס יעניק בשבוע הבא לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל את עיטור הנשיא - התואר האזרחי הגבוה ביותר שניתן לקבל בישראל. זאת בשל "מחויבותה הבלתי מתפשרת לביטחונה של ישראל, קידום החינוך נגד אנטישמיות וגזענות ומנהיגות מוסרית ויוצאת דופן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טקס קבלת הפנים יתקיים ביום ג' הבא במשכן הנשיא בירושלים, כחלק מביקורה הצפוי של מרקל בישראל. במעמד הענקת העיטור יישאו השניים נאומים מדיניים ולאחר הטקס יקיימו פגישת עבודה מדינית, שבמהלכה ידונו במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים וכן בסוגיית הגרעין האירני וביחסים בין ישראל לגרמניה.

את ההחלטה על הענקת העיטור קיבל פרס בעצתם של חברי הוועה לעיטור הנשיא בראשותו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר והנשיא לשעבר יצחק נבון. "ד"ר אנגלה מרקל הינה מנהיגה יוצאת דופן בעלת סולם ערכים גבוה ואמות מוסר עמוקות ויוצאות דופן, הבאים לידי ביטוי בין היתר ביחסה החם והידידותי למדינת ישראל ולעם היהודי", צוין בהחלטה.

"הקנצלרית העצימה לא רק את מערכת היחסים המדינית בין שתי המדינות, אלא גם את זו הביטחונית; היא מדינאית שניחנה בחזון ובראייה ארוכת טווח ומעשיה מעוררים התפעלות".