עסקת הגז בין ישראל לירדן יוצאת לדרך

היום צפוי להיחתם בירדן הסכם לאספקת גז ישראלי לממלכה ההאשמית בהיקף של מאות מיליוני דולרים. על פי התכנית, צינור הגז יגיע למפעלי ים המלח בצד הירדני. העסקה מתאפשרת לאחר שארה"ב סייעה במגעים מאחורי הקלעים

הגז יגיע לצד הירדני של ים המלח. אילוסטרצ (אלבטרוס)

מהלך בינלאומי בתיווך אמריקני: היום (ד') בצהריים ייחתם בעמאן, בירת ירדן, הסכם לאספקת גז ישראלי לירדן בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טקס החתימה בין חברת נובל האמריקנית לחברת הגז הירדנית ייערך בעמאן בצהריים, וצינור הגז יגיע למפעלי ים המלח בצידה של הממלכה ההאשמית. מדובר בהסכם מסחרי לכל דבר, אך עם זאת ארצות הברית סייעה מאחורי הקלעים בהשגת ההסכם.

תת שר החוץ לענייני אנרגיה במחלקת המדינה, עמוס הוכשטיין, קיים 14 מפגשים במהלך השנה וחצי האחרונות כדי לסייע לסכם את העסקה. לפני מספר שבועות דווח על ביקור חשאי של שר האנרגיה סילבן שלום בירדן, אך המגעים התקיימו בין נציגי משרד ראש הממשלה והמלך עבדאללה.

הדמייה של תעלת הימים (חדשות 2)

לפני כחודשיים וחצי נחתם הסכם "תעלת הימים" בארה"ב. ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית סיכמו על המהלך, שאמור להגדיל את כמות המים המותפלים באזור וצפוי למנוע את ייבושו של ים המלח.

ההסכם כולל הנחת צינור מים מים סוף לים המלח, ובניית מתקן התפלה שיהיה בעקבה. מימוש ההסכם, עליו עבדו יותר מ-10 שנים יעלה 400 מיליון דולר, והחברה שתזכה במכרז תעבוד בין 4 ל-5 שנים.

המפעל יעלה את המפלס של ים המלח ויספק מים ליישובי הערבה, לירדן, ולפלסטינים, וצפוי גם לשנות את תמונת המצב החקלאית בכל האזור.