זעם בישראל על איסור השחיטה הכשרה: "האנטישמיות האירופית מגלה את פרצופה"

ביקורת חריפה במערכת הפוליטית ובממסד הדתי בעקבות החלטת דנמרק לאסור על שחיטה כשרה במדינה. הרב הראשי לאו: "נדרוש לבטל את ההחלטה שפוגעת בדת היהודית". שר הדתות בנט: "נבחן את הדרכים לסייע ליהודי דנמרק בהקדם"

"האנטישמיות האירופית מגלה את פרצופה" (רויטרס)

גורמים במערכת הפוליטית ובממסד הדתי מותחים הלילה (ה') ביקורת חריפה על החלטת ממשלת דנמרק לאסור על שחיטה כשרה במדינה, תקנה שצפויה להיכנס לתוקפה בתחילת השבוע הבא. "האנטישמיות האירופית מגלה את פרצופה האמיתי", האשים סגן שר הדתות אלי בן דהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סגן השר קרא לשגריר הדני בישראל למנוע את יישום ההחלטה והבהיר: "אנחנו לא נעבור על זה בשקט". שר הדתות נפתלי בנט מתח ביקורת על התקנה, שעליה חתם שר החקלאות והמזון של דנמרק. "נעמוד לצד הקהילה היהודית ונבחן את הדרכים לסייע להם בהקדם", אמר בנט לאחר ששוחח עם נשיא ועידת רבני אירופה ועם הרב הראשי של דנמרק.

"ההחלטה אינה מיטיבה עם החיות". השר בנט (פייסבוק)

"ההחלטה הזאת אינה מיטיבה עם החיות, עם המסורת היהודית ועם זכויות האדם", הוסיף בנט. השר הנחה את אנשי משרדו לעקוב אחר נושא השחיטה הכשרה בדנמרק ולהכין פתרונות למשבר, ואף הורה להציע "כל סיוע אפשרי" לקהילה היהודית במדינה.

"השחיטה הכשרה היא ההומנית ביותר"

הרב הראשי לישראל דוד לאו הגיב להחלטה ואמר כי "השחיטה הכשרה היא ההומנית ביותר מכל השיטות הקיימות ומונעת סבל מהבהמות. אשוחח עם שגריר דנמרק בישראל ועם גורמי הממשל בדנמרק ובמידה ואכן התקבלה החלטה חמורה זו, נדרוש לבטל את ההחלטה שפוגעת בדת היהודית וביהודי דנמרק".

בעקבות אישור התקנה פנה מוקדם יותר הערב מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי, הרב מנחם מרגולין, לראש ממשלת דנמרק בבקשה לבטל את התקנה. לדבריו, מדובר בפגיעה בחופש הדת של אוכלוסיות רבות במדינה ובהם גם מוסלמים.

היהודים בדנמרק זועמים (רויטרס)

שר החקלאות והמזון של דנמרק חתם היום על אישור תקנה האוסרת שחיטה של עופות ובהמות - מבלי להמם אותם קודם, דבר העומד בניגוד להלכה היהודית. בריאיון שהעניק לטלוויזיה הדנית, אמר השר דן יורגנסן כי הוא שמח על אישור התקנה וכי זכויות בעלי החיים בעולם באות לפני כל דת.

למרות שהתקנה תיכנס לתוקפה כבר בראשית השבוע הבא, אין היא צפויה להשפיע באופן משמעותי על הקהילה היהודית במדינה, שנוהגת זה שנים לייבא את הבשר הכשר ממדינות אחרות.