שולץ מגיב: "הופתעתי, זה היה נאום פרו ישראלי"

נשיא הפרלמנט האירופי שעורר סערה במליאת הכנסת, טען כי לא ציפה לתגובתם של חברי סיעת הבית היהודי שעזבו את המליאה. "נשאתי נאום פרו ישראלי, זו מפלגה קיצונית שמגיבה כך בכל פעם שמושמע מסר ביקורתי", אמר

שולץ בכנסת (חדשות 2)

אחרי שאתמול (ד') עורר סערה במליאת הכנסת, טען נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ כי הוא "התמלא עצב", לנוכח ההתרחשויות במליאה. "הופתעתי מהתגובה הקשה", הסביר שולץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בנאום בכנסת נדרשתי להציג את עמדת הפרלמנט האירופי", התגונן שולץ בריאיון שהעניק ל"דה וולט" הגרמני. "כמובן שאינני יכול לומר דברים שיירצו את כולם. הייתי צריך להציג גם את הדברים מעוררי המחלוקת".

שולץ אף ציין כי "האנשים שקטעו את נאומי משתייכים לזרם קיצוני, שלרוב עונים בצורה הזו לכל מסר ביקורתי שמפריע להם. גם מזכיר המדינה קרי אמר את אותם הדברים".

בהמשך הודה שולץ כי לא ציפה לתגובה לה זכה בכנסת. "זאת היתה הפתעה, מאחר והנאום שנשאתי היה פרו ישראלי", אמר. הוא אף הזכיר כי בסוף נאומו, על אף תגובתם של חברי הבית היהודי, היו כמה ח"כים ונציגי ממשלה שמחאו לו כפיים בעמידה.

נתניהו: "הטיח האשמות - ולא בדק"

זמן קצר לאחר נאומו של שולץ בכנסת אתמול (ד'), עלה ראש הממשלה נתניהו לדוכן, ומתח ביקורת על דבריו. "הוא הודה שהוא לא בדק את הטענות נגדנו, אך עדיין הטיח האשמות. הם לא בודקים ומטיחים האשמות - קודם כל תבדקו! הדבר המעניין הוא שיש דברים שהם גלויים וידועים, ובכל זאת הם לוקחים כל הכפשה נגד ישראל ושבים עליה", טען נתניהו מעל במת הכנסת.

במהלך נאומו של שולץ, סירב נתניהו למחוא כפיים ונשאר לשבת כשמספר חברי כנסת בירכו את שולץ על הנאום. עם זאת, נתניהו, בניגוד לחברי סיעת הבית היהודי, לא יצא מהדיון במחאה. במהלך דבריו שולץ טען כי ישראל מגבילה את המים המגיעים לפלסטינים ומחה על ה"מצור שישראל מטילה על עזה". גורמים באיחוד האירופי הבהירו בשיחה עם חדשות 2 Online כי דברי שולץ "נאמרו רק כשאלה ולא כקביעה. שולץ שמע אותם מנער פלסטיני ורצה לבדוק, ובוודאי שלא רצה לעורר מחלוקת וסערה".

נתניהו: "לבדוק לפני שמאשמים" (רויטרס)

גם ברשות המים יצאו כנגד אמירתו של שולץ: במשרד ראש הממשלה פנו לרשות המים על מנת לברר את טענת שולץ, שלפיה ישראל מקצה לפלסטינים 17 ליטר מים ליום בלבד, וגורמים ברשות המים טענו כי הדברים שקריים והנתונים אליהם התייחס שולץ אינם נכונים.

רשות המים: 103 ליטרים ליום לפלסטיני

מרשות המים נמסר צריכת המים היומית של כל פלסטיני לנפש בשנת 2011 הייתה 103 ליטר ליום לנפש - 37.6 קוב לשנה. צריכת המים הישראלית ב-2012 - 66.8 מטר קוב לשנה, שהם 183 ליטר ליום לכל נפש. "הנתונים הישראלים מתבססים על דוחות שנתיים ומדידת מים המתבצעים ע"י הרשות הממשלתית למים ולביוב, הנתונים הפלשתינאים מתבססים על דו"ח Palestinian Water Authority משנת 2011", נמסר מרשות המים והביוב.

גם בדיקת חדשות 2 Online מעלה כי מנתוני רשות המים הפלסטינים, לכל פלסטיני מסופקים 110 ליטרים ליום. יחד עם זאת, גורמים ישראלים אומרים כי רק באחרונה התגאו ברשות המים הפלסטינית כי הצליחו להעלות את מספר הליטרים ליום. עוד הדגישו בישראל, כי לכל פלסטיני יש 260 ליטר מים ליום. עם זאת, שני המספרים הללו עדיין גבוהים בהרבה ממה שהציג נשיא הפרלמנט האירופי.

נתניהו: "לבדוק לפני שמאשמים" (רויטרס)

"לא נקבל הטפת מוסר בגרמנית"

חברי סיעת הבית היהודי יצאו מהמליאה במהלך נאומו של שולץ, במחאה על "השקרים שהשמיע, שאותם הזינו אותו הפלסטינים". ח"כ מוטי יוגב אף התפרץ לדברי נשיא הפרלמנט האירופי ואמר: "חוצפה לתמוך בפלסטינים שמסיתים להשמדת ישראל 70 שנה לאחר השואה". לאחר האירוע ציין יוגב כי "בן העם הגרמני איננו מתבייש לצטט שקרים אותם שמע אתמול מפלסטינים ברמאללה".

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, הסביר את הסיבה לצעד החריג. "הדברים שהושמעו בכנסת הינם חמורים ביותר", אמר. "אנו דורשים התנצלות מנשיא הפרלמנט האירופי אשר השמיע שני שקרים בנאומו שהזינו אותו הפלסטינים. שתיקה לנוכח תעמולה שקרית היא מתן לגיטימציה לפעילות נגד אזרחי ישראל"

נשיא הפרלמנט שולץ הדגיש בדבריו, כי הפרלמנט האירופי מחוייב למדינת ישראל ולבית הנבחרים שלה וכי שיתוף הפעולה בין המוסדות הוא פורה ומבוסס על אמון וכבוד הדדי. "לאחרונה מתגלעות אי הבנות בינינו", אמר שולץ, "אך אני חוזר ומדגיש שאין לאיחוד האירופי כל כוונה להחרים את ישראל".

למרות זאת, יו"ר הבית היהודי לא השתכנע מהדברים. בעמוד הפייסבוק שלו כתב בנט: "לצערי, אף אחד לא טרח למחות או להעמיד אותו על טעותו. לא אקבל הטפת מוסר שקרית נגד עם ישראל בכנסת ישראל - בטח לא בגרמנית".