"צריך למנוע דיון על סנקציות"

מהומה רבה עורר יו"ר הפרלמנט האירופי מרטין שולץ כשציטט טענה שקרית של הפלסטינים כאילו צריכת המים שלהם מוגבלת על ידי ישראל ונמוכה מזו של תושבי ההתנחלויות. בראיון הוא אומר כי הוא דוחה ניסיון לקיים דיון על סנקציות נגד ישראל בפרלמנט האירופי, וכי האנטישמיות באירופה לא קשורה לסכסוך הישראלי פלסטיני

לא בכדי התקבל יו"ר הפרלמנט האירופי מרטין שולץ ברוב כבוד בכנסת: הוא נתפס בירושלים כידיד, ולכן אולי נתן לעצמו לומר בכנסת דברים מעוררי זעם, שגרמו לחברי כנסת ולשרים לעזוב את הישיבה בזעם. בראיון שהתבצע לפני הנאום בכנסת אומר שולץ כי הוא דווקא יעשה הכל כדי למנוע דיון בסנקציות על ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר הפרלמנט אמר כי הוא תומך בישראל ודחה קריאות לסנקציות וחרמות על המדינה. "אין חרם. סנקציות למנוע קשר כלכלי בין ישראל ואירופה הוא צעד מרחיק לכת, התשובה שלי היא שאנחנו צריכים לעשות הכל כדי למנוע דיון בנושא הזה", אומר שולץ.

"האנטישמיות לא קשורה לסכסוך הישראלי פלסטיני, זו אנטישמיות קלאסית והיא מדאיגה אותי מאוד. אנחנו רואים שבתקופה של שפל כלכלי השדים של המאה ה-20 מיד חוזרים. אם נחליף את התאריך נגלה את אותה רטוריקה וסטריאוטיפים וזה מאוד מדאיג אותי", אמר על התקריות הנמשכות נגד יהודים באירופה.

לפני 10 שנים, כשהיה חבר זוטר בפרלמנט האירופי, הוא זכה להערה סרקסטית מראש הממשלה האיטלקי ברלוסקוני שטען כי הוא יכול לשמש קאפו בסרט על הנאצים. היום הוא אומר שהתקרית הזאת נטבעה בתוכו, וגם סייעה לקריירה שלו: "הרבה אנשים אומרים שאני צריך להודות לו, אבל אני מסרב, הייתה לי מספיק סמכות כחבר הפרלמנט האירופי כבר אז שיכלתי לתקוף את ראש ממשלת איטליה".

שולץ, שנושא עיניו לתפקיד נשיא האיחוד הבא, עומד בראש מוסד רב סמכויות אך מוסד שלרוב לא זוכה לכבוד רב על ידי תושבי אירופה. אחוזי ההצבעה לפרלמנט האירופי כמעט תמיד נמוכים יותר מההצבעה לפרלמנטים הלאומיים במדינות שחברות באיחוד האירופי, והפוליטיקאים שנבחרים אליו הם לרוב זוטרים או כאלו שנכשלו בבחירות הלאומיות.