דרכון ספרדי? "חסר מצפון ערך את הרשימה"

חוקר שהיה בין מגבשי הרשימה של זכאי הדרכון הספרדי לכאורה טוען כי הרשימה שפורסמה אינה רשמית ואינה נכונה, ואף שורבבו אליה שמות משפחה לא נכונים. "הרשימה נערכה ללא כל הבחנה על ידי אדם שמצא את השמות בכל מיני אתרים שלי", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online

"רשימת השמות נערכה בידי אדם חסר מצפון" (רויטרס)

חלום האזרחות הולך ומתרחק? בתחילת השבוע פורסמה הרשימה שגרמה למאות אלפי ישראלים "לחלום בספרדית" על דרכון של המדינה האירופית מתוקף היותם צאצאים למגורשי ספרד. חוקר שורשים שהיה אחד מעורכי הרשימה המקורית טוען בשיחה עם חדשות 2 Online כי כלל לא מדובר במסמך רשמי ומהימן במלואו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אדם חסר מצפון ערך את הרשימה שלי ואף הוסיף שמות משפחה מהמשפחה הפרטית שלי, שכוללים שמות אשכנזים", טען בשיחה שקיימנו איתו החוקר ג'ף מלכה, אחד מאלה שגיבשו את הרשימה. מוקדם יותר היום הוא אף טען בפני הבלוגר הישראלי בן סוויסה כי לא מדובר במסמך רשמי כפי שנטען בתחילה.

"אין רשימה רשמית של ממשלת ספרד ובה שמות משפחה של יהודים זכאים", מלכה חזר והדגיש. "הרשימה נערכה ללא כל הבחנה על ידי אדם שמצא את השמות בכל מיני אתרים שלי - וזה גורם לבלבול ענק". לטענתו של מלכה, מאז פרסום הרשימה הוא קיבל המון תגובות ומכתבים בנושא.

חושבים שאתם זכאים לדרכון? פנו לשגרירות

לדבריו של מלכה, אותו אדם שפרסם את הרשימה בתקשורת אף העתיק שמות מהשושלת האישית של משפחתו, שבכלל כוללים שמות משפחה אשכנזיים.

"מבדיקה שערכתי, ממשלת ספרד תדרוש אישור מקהילה יהודית במדינה לגבי אדם המבקש אזרחות - כדי לבדוק אם הוא זכאי", הוסיף מלכה. "עם זאת, בקהילות היהודית לא ערוכים לעשות כן וגם מעדיפים שלא להסתבך". מלכה ממליץ לישראלים שחושבים שהם זכאים לפנות לשגרירות ספרד בישראל לצורך בירור ההליך.