מסתמן: פיצויים למשפחות המרמרה תמורת ביטול אישומים נגד קציני צה"ל

כשנה לאחר ההתנצלות של ישראל לטורקיה על תקרית המרמרה, מסתמן הסכם הפשרה עם הטורקים: על פי מקורות בשתי המדינות, ישראל תפצה את הטורקים בכ-20 מיליון דולר – סכום נמוך משמעותית ממה שדרשו הטורקים בתחילה, ובתמורה – הטורקים יבטלו אישומים נגד קציני צה"ל ולא יתנגדו לשדרוג מעמד ישראל בנאט"ו

היחסים קרובים לחזור למסלולם? (חדשות 2)

פיצויים של מיליוני דולרים תמורת מחיקת האישומים נגד קציני צה"ל - זהו בסיס הפשרה המסתמנת בין ישראל לטורקיה בדרך לפתרון משבר משט המרמרה שפרץ לפני כארבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההסכם המתגבש מול הטורקים, ישראל תפצה את משפחות הרוגי משט המרמרה בסכום מוערך של כ-20 מיליון דולר - סכום נמוך משמעותית ממה שהטורקים דרשו בתחילה. בתמורה, אנקרה תבטל את התביעות נגד קציני צה"ל על ידי חקיקה בפרלמנט.

הטורקים יבצעו גם מחווה נוספת במסגרת הפשרה, והם לא יתנגדו לשדרוג מעמדה של ישראל בנאט"ו - כך עולה ממקורות בישראל, בטורקיה ובקרב גורמים שונים בנאט"ו.

למרות הדיווחים מהמקורות השונים, המתווה המתגבש להסכם בין שתי המדינות עדיין לא סגור עקב התנגדות של גורמים בטורקיה להסרת ההתנגדות לשדרוג מעמד ישראל בנאט"ו וביטול האישומים נגד קציני צה"ל באמצעות חקיקה. מגעים בין הצדדים מתנהלים כל הזמן, אך עדיין אין תאריך יעד ברור לחתימה על הסכם הפיצויים הסופי.