ארה"ב: התבטאויות ליברמן חשובות

דבריו של ליברמן זכו להתייחסות האמריקנים ששיבחו את נאומו של שר החוץ; בנאום שנשא אמש (ו') בת"א הביע שר החוץ ליברמן תמיכה בתהליך השלום עם הפלסטינים, וביקר בחריפות את התנהלותו של השר בנט. דוברת מחלקת המדינה פסקי: הצהרה חשובה, במיוחד כשהיא מגיעה מליברמן

יחסים חמים? קרי וליברמן, ארכיון (AP)

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן פסקי שיבחה את דבריו של ליברמן שיצא להגנת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. פסקי מסרה במסיבת עיתונאים כי התבטאותו של שר החוץ הישראלי לא נעלמה מעיני בעלת בריתה של ישראל. היא הוסיפה כי הצהרתו של ליברמן חשובה בייחוד על רקע חילוקי דעות קודמים בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאום יוצא דופן שנשא שר החוץ אתמול במועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב, הביע ליברמן תמיכה בתהליך השלום עם הפלסטינים ותקף את השר בנט, שמתח ביקורת על התנהלות מזכיר המדינה האמריקני. "קרי הוא ידיד אמת לישראל", אמר ליברמן. "אני לא רואה חוכמה בלקחת ידידים ולהפוך אותם לאויבים".

"בהקשר ליוזמה האמריקנית - מתקיימת תחרות רטורית מי יותר בוטה ומתלהם", אמר ליברמן. "כל אחד משתעשע ברעיון להחליף קואליציה - אין אופציה כזאת. אני לא רואה שום סיבה לשנות את הקואליציה הזאת. אני רואה את בנט רץ למיקרופונים אבל לא רואה אותו רץ לאופוזיציה".

"כשיש ויכוח בין שלמות העם לבין שלמות הארץ - שלמות העם חשובה יותר", הדגיש ליברמן. "אני בעד הסדר אבל אני נגד להיות פראיירים וכבר מספיק היינו פראיירים בעבר. כשאנחנו מתעקשים על הסדרי ביטחון - זה בדיוק כדי למנוע את המציאות המטורפת שנקלענו אליה". במהלך נאומו התייחס ליברמן לנושא האיום בחרם על ישראל: "אין חדש תחת השמש. זה מלווה את ישראל כבר עשרות שנים. אנחנו מובילים צעדים נגד החרמות וכשמדברים על זה אנחנו שופכים סתם שמן למדורה ונסחפים לפרובוקציות שלהם".