דיווח: הבית הלבן יחרים את ועידת איפא"ק

הקרע מעמיק: בכירים אמריקנים מסרו לסוכנות הידיעות AP כי ממשל אובמה שוקל להגביל נוכחות גורמי ממשל רמי דרג בוועידת השדולה הפרו ישראלית, בתגובה לנאום נתניהו בקונגרס. גורם רשמי באיפא"ק הודה: "טרם קיבלנו אישורי השתתפות מבכירי הממשל"

קרע נוסף ביחסים? (רויטרס)

הקרע בין ירושלים לוושינגטון לשיא חדש? בבית הלבן שוקלים להחרים את ועידת איפא"ק (השדולה הפרו ישראלית בוושינגטון) שתתקיים במהלך ביקורו של נתניהו בארצות הברית בחודש הבא - כך מסרו גורמים רשמיים בבית הלבן לסוכנות הידיעות AP.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הגורמים, בבית הלבן שוקלים מספר אפשרויות שנועדו לערער את ביקורו של נתניהו ואת המסר שהוא צפוי להביא עמו בנאומו בפני הקונגרס, לפיו העסקה המתגבשת עם אירן רעה הן לישראל והן לארצות הברית.

בין היתר נבדקת האפשרות לשלוח בכירים בממשל אל מחוץ לגבולות ארצות הברית, כך שלא ינכחו במדינה בזמן הנאום, כך מסרו הגורמים שביקשו לשמור על אנונימיות. עקב כך, מסתמן כי רק נציגים זוטרים יחסית בממשל אובמה ישתתפו בוועידה.

גורם רשמי באיפא"ק הודה בפני AP כי טרם נתקבל מענה להזמנות שנשלחו לבכירי הממשל, אך הדגיש כי אישורי הגעה המתקבלים ברגע האחרון אינם מאורע נדיר. סגן הנשיא ביידן ומזכיר המדינה קרי, שנאמו בפני איפא"ק בעבר, יהיו מחוץ למדינה בזמן הוועידה. ב-2012, במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית, נשא אובמה נאום בפני השדולה.

שלשום (חמישי) הודיעה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן פסקי, כי קיימת "סבירות גבוהה" שג'ון קרי לא יהיה בוושינגטון בזמן נאומו של אובמה. "הדבר לא מפתיע מכיוון שהוא נוסע באופן תכוף", אמרה, אך הבהירה כי לוח הזמנים טרם נקבע סופית.

הכתבים במסיבת העיתונאים ציינו בפני הדוברת את "צירוף המקרים" החריג הנובע מן העובדה כי גם סגן הנשיא ג'ו ביידן הודיע כי לא יוכל להיות נוכח בגלל נסיבות דומות: "כולנו בילינו ימים וחודשים על מטוסים, זה לא אמור להפתיע אף אחד שהדיפלומט הבכיר נמצא מעבר לים", דחתה סאקי את הטענות.