ארה"ב נגד הבנייה: "השלום זו לא טובה שאנחנו עושים"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית גינתה את ההחלטה לאשר מאות יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים. "ביקשנו משני הצדדים לא לעשות צעדים חד צדדיים שיפגעו בשיחות", הצהירה, ובאותה נשימה הגנה על קרי אל מול המתקפות מי-ם: "יש לו עור של פיל"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית גינתה הערב (ד') את מכרזי הבנייה שפורסמו במזרח ירושלים, ויצאה שוב במתקפה חריפה על ההשתלחוית בישראל נגד מזכיר המדינה קרי. "פנינו לשני הצדדים שלא לעשות צעדים חד-צדדיים שיפגעו במגעים", אמרה הדוברת ג'ן סאקי והוסיפה: "לעשות שלום זו לא טובה שאנחנו עושים בשביל הישראלים והפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סאקי התייחסה להתבטאויות הקשות בישראל אל מול אזהרותיו של קרי מפני חרם במידה והשיחות יעלו על שרטון. "יש לו עור של פיל", ציינה דוברת מחלקת המדינה, "הוא עבר מצבים קשים הרבה יותר. אני חושבת שהתפיסה שלו היא שחלק מהדברים הם סימן לכך שהעניינים מתלהטים ושאנו מגיעים לסוגיות קשות".  

בתוך כך, הודיע הערב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי הוא צפוי לפרוש מהחיים הפוליטיים ב-2016. "אני מחוץ לפוליטיקה, אין לי כרגע תוכניות ייתכן שזו התחנה האחרונה שלי", אמר קרי בריאיון ל-CNN.

"עור של פיל".קרי (רויטרס)

ההודעה של מחלקת המדינה האמריקנית, מגיעה אחרי שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה היום בנייה של מאות יחידות דיור חדשות במזרח העיר, כשחלק מהן נמצאות מעבר לשכונות הבנויות כרגע. השכונות שבהן אושרה הבנייה נמצאות בחלקן מעבר לקו הירוק.

עיריית ירושלים הדגישה כי "בוועדה המקומית לתכנון ובניה נדונו בקשות של יזמים פרטיים לתכניות שאושרו כבר לפני שנים". בעירייה ציינו כי באותה ישיבה אושרו תכניות בשכונות ערביות "ללא הבדל דת גזע ומין. אין כל שינוי במדיניות העירייה ב-40 השנים האחרונות ואנו ממשיכים לבנות בכל שכונות העיר על פי תכנית מתאר ליהודים וערבים כאחד".

באש"ף מיהרו לגנות את המהלך. "זוהי פרובוקציה מכוונת מצד ישראל, שרוצה לגרום לפלסטינים לעזוב את שולחן הדיונים במחאה, וכך להאשים אותם בכישלון השיחות", נאמר בהודעה מטעם הוועד הפועל של אש"ף, 

חברת הוועד ד"ר חנאן עשראווי טענה כי "ישראל מבודדת את ירושלים מהסביבה הפלסטינית שלה באמצעות גדרות אפרטהייד, מחסומים ובנייה של טבעות של התנחלויות".

עשראווי הוסיפה כי הבנייה תבוא על חשבון בתים פלסטינים שהוחרבו, והדגישה כי "ישראל מפרה את החוק הבינלאומי וההומניטרי, על מנת לוודא שהשיחות ייכשלו ופיתרון שתי המדינות ייהרס". באש"ף האשימו  את ראש הממשלה נתניהו ב"שליחת מסר הרסני לעולם, לפיו אין לו שום רצון להישמע לחוק".