פרס: "קרי לא בא להיאבק בנו, אנחנו מחזקים את ידיו"

על רקע האיומים בחרם כלכלי על ישראל אם ייכשלו השיחות, הנשיא ושר הכלכלה העניקו פרסים ליצואנים מצטיינים. הנשיא הביע תמיכה במזכיר המדינה קרי: "הוא לא בא להיאבק בנו, אלא לגשר. אנחנו מודים לו ומחזקים את ידיו". בנט הדגיש: "אנחנו בסערה שיכולה להימשך זמן רב, אבל אנחנו מגדלור בסערה"

ענף הייצוא ממשיך לפעול למרות האיום בחרם: נשיא המדינה שמעון פרס ושר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט העניקו היום (ג') פרסים ליצואנים הישראלים המצטיינים ולחברות שהצטיינו בייצוא לחו"ל בשנת 2012. הנשיא והשר צפויים לשאת דברים ולהתייחס בדבריהם לאיומי החרם הכלכלי על ישראל. את הטקס והנאומים העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא פרס שיבח את הזוכים, והתייחס בשולי דבריו לאיום החרם: "אנחנו צריכים להגן על הגבולות הפיזיים שלנו, ויחד עם זאת לטפח את העולם שמסביבנו שאין לו גבולות. סנקציות כלכליות או סיוע חוץ אינם היום אלא כלי לחץ פוליטיים. על ישראל להקפיד על יחסיה הטובים עם העולם".

פרס שב והביע תמיכה בקרי, שזכה לאחרונה לביקורת מצד הימין ומצד השר בנט: "אנו עם שוחר שלום - אנו מנהלים משא ומתן כדי להגיע להסדר שלום, בתקווה שהצדדים יהיו מרוצים מההסכם שמגבש מזכיר המדינה האמריקני קרי , שמקדיש מאמצים רבים לכך. הוא לא בא להיאבק בנו, אלא לנסות ולהביא שלום. אנו מודים לו על מאמציו, מחזקים את ידיו של קרי ומצפים לתוצאות חיוביות".

"ישראל הולכת לתקופת שגשוג - האיום הצבאי קטן. היה טעם במלחמה כשהתפרנסנו מאדמה, אבל מדע אי אפשר לכבוש באמצעות צבא. הטרור הפך לבומרנג והוא מופנה כלפי אלו שמפעילים אותו", סיכם הנשיא.

חילקו פרסים ליצואנים (מארק ניימן, פלאש 90)

בנט: המצב משפיע על הייצוא

שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט בירך את הזוכים, ובהתייחסותו לסוגייה המדינית הדגיש: "אנחנו נמצאים בסערה, שיכולה להימשך עשר שנים, 50 שנים, מאה שנים. אבל ישראל היא מגדלור בסערה. למגדלור יש יסודות חזקים - היסטוריה, כלכלה, צבא חזק. מגדלור גם מקרין אור וטוב". 

"זה הייעוד שלנו - אנחנו צריכים לעמוד בסערה ולהקרין החוצה שוויון זכויות וערכים ראויים, וגם בדרך של נתינה בעולם. זה הייעוד שלנו - לעשות טוב", הוסיף השר. בנט ציין טרם הטקס כי היצואנים משגשגים "כנגד כל הסיכויים ולנוכח משברים וקשיים במרחב העוין את עצם קיומנו. המצב הביטחוני והמדיני משפיעים מאוד על היכולת לייצא ולמכור מוצרים ישראלים לעולם. ויחד עם זאת במאבק הזה ידם על העליונה".

בטקס, שנערך בבית הנשיא בירושלים, הוענקו אות "היצואן המצטיין", אות "פרס היצוא" ואות "החברה הרב-לאומית הנבחרת". משרד הכלכלה פרסם את רשימת החברות שיקבלו את הפרס: אנזימוטק, קונדויט, סיסקו, אורמת מערכות, חלאבין תעשיות, ארומור, שמן מרוקאי ישראל, עדין מערכות שתלים דנטאליים, עמיעד מערכות מים ואנדרה מסיקה.

הזהיר מבידוד. פאבורג אנדרסן (חדשות 2)

שגריר האיחוד: "יש סכנה שתהיו בבידוד"

בימים האחרונים נמשך הדיון הפומבי על אפשרות החרם הבינלאומי על ישראל: "אם תהליך השלום לא יצליח, אני חושב שאפשר לומר שישראל תסבול מבידוד", הזהיר אתמול (ב') שגריר האיחוד בישראל לארס פאבורג אנדרסן, בריאיון לחדשות 2.  "אני חושש לומר זאת כי אני אוהב את ישראל", הדגיש בריאיון. "אני חושש שישנה סכנה שתצטרכו להתמודד עם בידוד הולך וגובר".

השגריר הסביר כי הבידוד שאליו ישראל צפויה להיקלע, לא ייגרם בהכרח כתוצאה ממדיניות האיחוד האירופי אלא מהחלטה של גופים פרטיים. "צריך להבין שקשרים עסקיים ומערכות יחסים כלכליות נקבעים על ידי שחקנים פרטיים כמו צרכנית וחברות", ציין.

"לאחרונה ראינו כמה דוגמאות כאלה, שבהן חברות וקרנות פנסיה ובנקים בחרו לנתק יחסים, ואני חושש שנראה יותר מכך אם התהליך ייכשל ותימשך הרחבת ההתנחלויות", הוסיף פאבורג אנדרסן.