שגריר האיחוד האירופי: "אם המו"מ ייכשל, ישראל תבודד"

לארס פאבורג אנדרס, שגריר האיחוד האירופי בישראל מזהיר בריאיון לחדשות 2 מפני האפשרות, בה ישראל תמצא עצמה מתמודדת עם חרם כלכלי כתוצאה מכישלון המגעים עם הפלסטינים. "קשרים כלכליים מונעים על ידי אנשים פרטיים, והבידוד לא ייגרם בהכרח בשל מדיניות האיחוד", הבהיר

על רקע חילופי הדברים בין ישראל וארה"ב בדבר חרם כלכלי בשל קיפאון מדיני, באיחוד האירופי ממשיכים להזהיר מפני תרחיש אפשרי של בידוד בינלאומי. "אם תהליך השלום לא יצליח, אני חושב שאפשר לומר שישראל תסבול מבידוד", הזהיר היום (ב') שגריר האיחוד בישראל לארס פאבורג אנדרסן, בריאיון לחדשות 2.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 "אני חושש לומר זאת כי אני אוהב את ישראל", הדגיש לארסן בריאיון. "אני חושש שישנה סכנה שתצטרכו להתמודד עם בידוד הולך וגובר".

השגריר הסביר כי הבידוד שאליו ישראל צפויה להיקלע, לא ייגרם בהכרח כתוצאה ממדיניות האיחוד האירופי אלא מהחלטה של גופים פרטיים. "צריך להבין שקשרים עסקיים ומערכות יחסים כלכליות נקבעים על ידי שחקנים פרטיים כמו צרכנית וחברות", ציין.

לדבריו, אין ביכולתו של האיחוד האירופי להשפיע על החלטותיהם של אזרחים פרטיים וחברות. "לאחרונה ראינו כמה דוגמאות כאלה, שבהן חברות וקרנות פנסיה ובנקים בחרו לנתק יחסים, ואני חושש שנראה יותר מכך אם התהליך ייכשל ותימשך הרחבת ההתנחלויות", אמר.

"מי שתוקף את קרי - שיתבייש"

מוקדם יותר מתחה ביקורת שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן ציפי לבני בעקבות התבטאויותיהם של ח"כים ושרים נגד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "אם היו יודעים מה קרי עשה כדי למנוע החרמות - היו משפילים מבטם מבושה" אמרה. "מנהיג שאומר: 'חברים, המציאות הולכת להשתנות במקרה ולא יהיה הסדר מדיני' אינו מאיים על מדינת ישראל, אלא מגדיר את המציאות", הדגישה לבני בישיבת סיעת התנועה.

דבריה של לבני נאמרו בין השאר בתגובה להצהרותיו של יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שאמר בפתח ישיבת סיעתו כי "בימים האחרונים אזרחי ישראל נמצאים תחת מתקפת תעמולה מאסיבית שמטרתה פשוטה: להטיל עלינו אימה כדי שנמסור את ארצנו. אי אפשר לקנות ערכים בדולרים".