אבו מאזן: "נהיה מפורזים מנשק"

בראיון נדיר שהעניק יו"ר הרשות הפלסטינית לעיתון ה"ניו יורק טיימס" אמר אבו מאזן כי הוא מוכן לנוכחות כוח נאט"ו על בסיס צבא ארה"ב בכל גבולות המדינה הפלסטינית העתידית. "נהיה מפורזים מצבא", אמר אבו מאזן. "אתה באמת מאמין שאנו חיים באשליה שנוכל לחיות בביטחון כל עוד הישראלים לא ירגישו ביטחון?"

אבו מאזן. ארכיון (רויטרס)

האם אבו מאזן מתגמש? בראיון נדיר שפורסם הלילה (ב') בעיתון "הניו יורק טיימס" אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן , כי אם תקום מדינה פלסטינית הוא מעוניין שכוח נאט"ו יהיה אחראי על ביטחונה. "כל עוד כוח נאט"ו אמריקני ישמור על הביטחון באזור נהיה מפורזים מנשק", אמר אבו מאזן. "לכל זמן שרק ירצו ובכל הגבולות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הדיווח את ההצעה העביר אבו מאזן למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. עוד הוסיף אבו מאזן בראיון כי יסכים שצה"ל יישאר לוודא את הביטחון למשך חמש השנים הקרובות. תוך אותן חמש שנים כל ההתנחלויות שיהיו בשטח הרשות הפלסטינית יפונו, לדבריו.

למדינה הפלסטינית שתקום לא יהיה צבא משלה כלל, אלא רק כוח שיטור, אמר יו"ר הרשות בראיון. תפקידו של כוח נאט"ו על בסיס צבא ארה"ב יהיה מניעת הברחת נשק לשטחי הרשות ומיגור הטרור שעשוי לצאת מהגדה המערבית. "נהיה מפורזים מצבא", ציין אבו מאזן. "אתה באמת מאמין שאנו חיים באשליה שנוכל לחיות בביטחון כל עוד הישראלים לא ירגישו ביטחון?".

בין הפערים: התעקשות ישראל על נוכחות צה"ל בעמק הירדן

במהלך הראיון התייחס ראש הרשות הפלסטנית לפערים שעדיין קיימים בין שני הצדדים בנוגע להסכם. לדבריו שליחי ישראל למשא ומתן מתעקשים על נוכחות צבאית לטווח ארוך בעמק הירדן, כמו גם על הכתבת התנאים ולוח הזמנים לפיהם צה"ל ייצא מהשטחים.

הצעתו של אבו מאזן מגיעה בזמן קריטי למשא ומתן. לפי דיווחים ג'ון קרי צפוי להציג בקרוב מפת דרכים סדורה שתכלול גם גבולות חדשים אך גם סידורי ביטחון שיתייחסו לשני הצדדים המתדיינים.

ג'ון קרי. יציג מתווה מבטיח? (AP)

הצגת המתווה המדיני של קרי להסכם צפוייה לקבוע האם יש מקום להמשיך ולקדם את השיחות, אמר אבו מאזן. במידה והתכנית שייציג תכיל אלמנטים מוסכמים על שני הצדדים יהיה מקום להמשיך ולקדם את השיחות טען.

"אם נצליח להשיג משהו מבטיח במהלך החודשים הקרובים, לא נפסיק לשאת ולתת עם הישראלים", גרס אבו מאזן. "אבל אם בתום החודשים הקרובים לא נשיג משהו משמעותי, אם לא יהיה אופק נראה לעין, נפסיק את השיחות".

"כל עוד אני חי לא אחזור למאבק חמוש"

למרות האופטימיות הזעירה שמציג אבו מאזן בנוגע לשיחות, הוא סייג את דבריו וטען כי לא בהכרח יסכים להצעת קרי. "לקרי יש את הזכות לעשות כרצונו", אמר. "אך בסופו של דבר לנו יש את הזכות להחליט כרצוננו".

ההצהרה האחרונה של אבו מאזן, מתכתבת עם ההצהרה שסיפק ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר. "ישראל לא מחוייבת להסכים עם כל מה שארה"ב תציג", אמר נתניהו.

גם נתניהו לא יסכים לכל הצעה אמריקנית (רויטרס)

בנוגע להכרה בישראל כמדינת העם היהודי אמר אבו מאזן בראיון שקיים במעונו כי "זה לא בא בחשבון". למרות התנגדותו לרעיון אמר כי יפעל למנוע אינתיפאדה שלישית. "כל עוד אני חי", אמר. "לא אחזור למאבק חמוש".

בתגובה לדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית אמרה דוברת מזכיר המדינה האמריקני ג'ן סאקי כי "שני הצדדים מציגים הצעות רבות ומגוונות, אך עדיין מוקדם מדי לתת תחזית ברורה על ההרכב של מפת הדרכים להסכם".

בראיון בעיתון האמריקני נכתב כי במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב לדבריו של אבו מאזן.